Koh-i-Noor gyémánt;

- Visszakövetelik a Koh-i-Noor gyémántot

Jogilag mindenképp érdekes, ám politikailag meglehetősen kétséges kilátású az a kereset, amelyet egy pakisztáni ügyvéd indított egy Lahore-i bíróságon. Jawaid Iqbal Jafree azt követeli, hogy Nagy-Britannia – illetve személyesen II. Erzsébet királynő – adja vissza a gyarmati idők során kapott, meseszép Koh-i-Noor gyémántot. 

A 105 karátos (21,1 grammos), áttetsző fehérségű ékkő sokáig a legnagyobbnak számított a világon, napjainkban kétezer kisebb gyémánttal együtt a brit uralkodó elhunyt édesanyjának koronáját díszíti. A londoni Towerben őrzött koronaékszerek között tekintheti meg a nagyközönség. Ha Károly herceg trónra lép, felesége, Kamilla viselheti majd ezt a koronát. A gyémánt sorsa kétségtelenül hányatott, de London mindeddig a legkisebb hajlandóságot sem mutatta, hogy lemondjanak róla. Formálisan Dulip Singh maharadzsa ajándékozta 1850-ben Viktória királynőnek, a pakisztáni érvelés szerint azonban London gyarmattartói hatalmát kihasználva „orozta el” a felmérhetetlen értékű kincset. A pakisztáni szándék megalapozottságát ugyanakkor gyengíti, hogy a gyémántot annak idején, a XIII. században egy olyan bányából hozták a felszínre, amely a mai Andhra Pradesh államban, tehát India területén található. Korábban Új-Delhi is kifejezte igényét az ékkő visszaszerzésére, mondván, hogy az „elválaszthatatlan része India kulturális és történelmi örökségének”. 2013-as indiai látogatásán David Cameron kormányfő kerek-perec elutasította az indiai követelést.

Egészségügyi rutinvizsgálatra Franciaországba utazott tegnap az algériai elnök - jelentette az állami APS hírügynökség. A 78 esztendős Abdelaziz Bouteflika két éve szenvedett agyvérzést, akkor hónapokat töltött franciaországi gyógykezelésen.