Az Emmi közleményében felidézte, hogy Juhász Ferenc az 1948 körül indult magyar írónemzedék meghatározó tagja volt. Első, Szárnyas csikó című verseskötetéért 1949-ben Baumgarten-díjjal, A Sántha család című könyvéért 1950-ben József Attila-díjjal tüntették ki. Mint írják, az 1954-ben megjelent A tékozló ország hozta meg pályáján a poétikai fordulatot.
Az Új Hang folyóirat vezető költőjeként olyan versekkel jelentkezett 1955-56-ban, mint a Szarvas-ének (Szarvassá változott fiú). Életművét műfaji sokszínűség jellemzi - írt dalt, elégiát, modern eposzt és több ezer soros hosszúverset, majd mítoszparafrázist és szonettciklust is. Legutóbbi kötete az idei ünnepi könyvhétre megjelent A végtelen tükre, mely a 2007 óta írt versprózáiból válogat - idézi fel a közlemény.
Tarlós István főpolgármester közleményben őszinte együttérzését fejezte ki a családnak. "Egyénisége és életműve egyaránt tiszteletre méltó. Emlékét megőrizzük, egyben kijelentem, hogy Juhász Ferencet, Budapest díszpolgárát a Fővárosi Önkormányzat saját halottjának tekinti" - áll a dokumentumban.
Juhász Ferenc munkásságát 1952-ben és 1973-ban Kossuth-díjjal, 1994-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével, 2004-ben Prima Primissima díjjal ismerték el. A Nemzet Művésze címet 2014-ben kapta meg.