rehabilitációs központ;EU forrás;

Illusztráció/Thinkstock

- A "bosszúálló" EU pénzéből újult meg a rehabilitációs központ

Orbán Viktor miniszterelnök a Máért-en elmondott beszédében ma  is megismételte: a Magyarországgal szemben indított uniós jogi eljárásokat bosszúnak tekinti, mert a magyar kormány szembe mert fordulni Brüsszel bevándorláspárti politikájával. Minden esetre a bosszúszomjas EU-tól érkezett az a pénz is, ami lehetővé tette, hogy 730 millió forintból felújítsák  a Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központját (MEREK) Budapesten.

A beruházás során az épületet hőszigetelték, kicserélték az ajtókat és az ablakokat, napelemeket helyeztek el, valamint megújult két épület erősáramú hálózata és új tűzjelző rendszert is kiépítettek. A közlemény szerint a felújításra azért volt szükség, mert a MEREK-nek otthont adó épületet nem a jelenlegi feladatok ellátására tervezték, és az intézmény nem tükrözte a modern rehabilitációs szemléletet sem. A központban jelenleg száz mozgáskorlátozott ember él, továbbá működik egy egyházi iskola is, százharminc tanulóval.

December 3-a a fogyatékos emberek világnapja,  ennek évenkénti megtartásáról 1992-ben döntött az ENSZ. Ezen a napon világszerte felhívják a figyelmet a születési rendellenesség, betegség, baleset vagy katasztrófa következtében fogyatékossá vált emberek problémáira. A világon mintegy 650 millió ember él fogyatékkal. Az ő jogaik védelméről az ENSZ 2006 decemberében fogadott el egyezményt, amihez Magyarország - a Gyurcsány-kormány idején - elsőként csatlakozott. 

A fogyatékossággal élők elfogadásáért 2008-ban zajló kampány egyik reklámfilmje:

Nagy szenzációként jelent meg nyáron a hír: létrejött Sümegen az ország első közösségi főiskolája. Ilyen intézmények létrehozására az új felsőoktatási törvény ad lehetőséget, a sümegi központ mögött a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola és az azon belül működő John Henry Newman Intézet áll - utóbbi az úgynevezett Jövőegyetem-projektet tervezi megvalósítani. Az ügy pikantériája, hogy a közösségi főiskolák létrehozását szabályozó rendelet csak november végén vált hatályossá, így a hangzatos beharangozókban leírtakkal ellentétben idén semmiképp sem indulhatott meg a képzés Sümegen. A "keresztény ihletésű" Jövőegyetemről sem most hallhatunk először: a projekt mögött álló személyek évek óta próbálnak iskolaközpontokat létrehozni magyar városokban, annak bizonytalan, homályos háttere miatt azonban eddig sehol sem fogadták be őket.