A TNS Medium Gallup ügynökség ügyvezető igazgatója, Slađana Brakus elmondása szerint a polgároknak az EU iránti megítélése stabil, s 44 százalékuk általánosságban pozitívan vélekedik az EU-ról, 28 százalékuknak pedig negatívan. „Az EU-csatlakozást támogatók körében a legelterjedtebb okok a szebb jövő, a jólét, a jobb munkalehetőségek és a magasabb életszínvonal. Az ellenzők (36 százalék) viszont a szegénység és a munkanélküliség növekedését, a nemzeti identitás és szuverenitás elvesztését, valamint a természeti erőforrások kiaknázását hozzák fel érvként” – közölte Brakus a Beta híre szerint.
Hozzátette, hogy a fiatalabb és iskolázottabb személyek kedvezőbben viszonyulnak az EU-hoz, mint az idősebb és képzetlenebb polgárok, s a csatakozást a „demokratikus orientációjú” pártok szavazói támogatják, beleértve a hatalmon lévő pártokat is. A felmérés azt is kimutatta, hogy a polgárok 46 százaléka úgy véli, az EU-csatlakozás fő feltétele, amelyet Szerbiának teljesítenie kell, Koszovó függetlenségének elismerése, azonban a polgárok 64 százaléka ellenzi a függetlenség elismerését az unióba való belépés céljából.
„Másfelől a Belgrád és Pristina közötti párbeszédet, valamint a viszonyok normalizálását a polgárok mintegy hatvan százaléka támogatja” – mondta Brakus, s hozzáfűzte, csökkent azoknak a polgároknak a száma, akik arra számítanak, hogy az EU újabb feltételeket szab Szerbia számára a csatlakozási folyamat során. Elmondása szerint a polgárok 53 százaléka úgy gondolja, Szerbia tíz év vagy még kevesebb idő múlva EU-taggá válik, míg 14 százalékuk szerint ez soha nem fog bekövetkezni.
Brakus továbbá arról is beszámolt, hogy a polgárok Oroszországot a legnagyobb támogatóként érzékelik, azonban a felkínált listán az uniót Oroszország, Németország és Japán elé helyezték. Michael Davenport, az EU szerbiai delegációjának vezetője szerint a polgárok többsége azért támogatja az EU-csatlakozást, viszont Koszovó függetlenségének elismerését nem, mert az Európai Unió nem Koszovó elismerését kéri Szerbiától, hanem a Pristinával való viszony átfogó normalizálását. A TNS Medium Gallup október 1-je és 7-e között végezte felmérését 1247 megkérdezett bevonásával.