A részletes kiírásból egyértelmű az is: jelentős részben éles rakétákról, közte félezer páncéltörő levegő-föld rakétáról és félszáz légelhárító rakétáról van szó. A rakéták állapota a tájékoztató szerint „ellenőrzés után egy részük használható” vagy „felújítás után annak eredményétől függően használható”. „Jelentős részük eredeti gyári csomagolásban van tárolva.” A „lokátorok ellenőrzés után használhatóak. Tartozékaik épek, tároló ládáik sértetlenek.”
Szakértők szerint a harceszközök értéke több százmilliós nagyságú, azok akár százszoros haszonnal értékesíthetők. A vadászbolt a minimálár nélküli pályázaton egyetlen ajánlattevőként nyert. A PM szerint egyértelmű a Honvédelmi Minisztérium és a HM EI Zrt. eljárásával kapcsolatban a hűtlen kezelés gyanúja, ezért feljelentést tesz.
A lapunk által megkérdezett szakértők szerint a szóban forgó harci eszközök értéke nem lehet túl nagy és már Szekeres Imre minisztersége idején (2006-2010) meghirdették őket eladásra. Többnyire teljes felújításra szoruló fegyverzetről lehet szó, bár akár így van, akár nem, a külföldi értékesítés előtt, már az arra vonatkozó tárgyalásokhoz is a HM engedélye kell.
A HM-nek tudnia kell azt is, milyen szándékkal akarja valaki megvásárolni az eszközöket. Az eladott fegyvereket amúgy vagy itthon szétszedik a bennük található nyersanyagokért, vagy valamilyen külföldi cégnek adják el, amely tovább üzletel velük, bár ez az "iparág" az utóbbi években haszon híján meglehetősen meggyengült. Mindenesetre a HM rövid úton tisztázhatná a történteket, ha szándéka volna rá - mondja a Népszava szakértője.