;

Európai Parlament;LIBE;

Fotó: Europress/Getty Images

- A Néppárt elhatárolódását várják Orbántól

Este hét óra után vitázik ma az Európai Parlament (EP) plenáris ülése a magyarországi demokratikus viszonyokról az uniós parlament nyári döntése nyomán. Miközben itthon Gulyás Gergely fideszes képviselő Brüsszel menekültellenes kormányzati intézkedések miatti bosszújaként kívánja beállítani a vitát, érdemes felidézni, hogy annak alapja valójában az a júniusban elfogadott jelentés, amelyet az EP belügyi, állampolgári és igazságügyi bizottsága (LIBE) készített a Magyarországon 2010 óta végbement alkotmányos változásokról.

Az EP szabadságjogi kérdésekben illetékes szakbizottságának vizsgálata nyomán ugyanis június 10-én már állást foglalt a parlament, az akkori határozatban felkérték az Európai Bizottságot, hogy "aktiválja a jogállamiság megerősítésére szolgáló uniós keret első szakaszát, és haladéktalanul kezdje meg a magyarországi demokrácia, jogállamiság és alapvető jogok mélyreható nyomon követési eljárását, amelynek révén értékelni lehet egyrészt, hogy sor került-e az EU alapszerződésének (EUSZ) 2. cikke szerinti, az Unió alapját képező értékek lehetséges súlyos rendszerszintű megsértésére, beleértve a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok helyzetét súlyosbító számos intézkedés együttes hatását, másrészt az e tagállamban a jogállamiság ellen irányuló rendszerszintű fenyegetés kialakulását, amely az EUSZ 7. cikke szerinti súlyos jogsértés egyértelmű kockázatába torkollhat". Arra is kérték a Bizottságot, hogy "2015 szeptemberéig nyújtson be a fenti kérdésről szóló jelentést a Parlamentnek és a Tanácsnak".

Erre azonban máig nem került sor, épp ezért az EP ma azt kéri számon az Európai Bizottságon, hogyan is áll a mélyreható vizsgálat, készül-e vagy esetleg már el is készült az idevágó jelentés, amelyben megnyugtató válasszal tudnak szolgálni a magyarországi viszonyokról. A mai ülésen nemcsak az uniós döntéshozó testületeknek kell számot adni, de az EP frakciói is kifejthetik álláspontjukat a magyar ügyekben. Mindennek ugyanakkor semmiféle köze nincs ahhoz az uniós állampolgári kezdeményezéshez, amelynek nyomán a napokban az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy aláírásgyűjtés kezdődhessen a 7-es cikkely szerinti eljárás Magyarország elleni megindításához.

Brüsszeli forrásaink szerint egyébként a magyarországi ügyek témájában tanácskozott délelőtt az EP szociáldemokrata frakciója, ahol egyértelműen a magyarországi helyzet súlyosbodásáról számoltak be egyes képviselők. Informátorunk szerint az egyeztetésen még az is elhangzott, hogy a szociáldemokrata frakció mindaddig nem fog együttműködni az EP néppárti képviselőcsoportjával semmilyen ügyben, amíg az nem határolódik el Orbán Viktor demokráciaellenes és az európai eszmével szembemenő politikájával, s "nem közösíti ki"  a Fideszt az uniós középjobboldali pártcsaládból. Mindennek nyilvánvalóan súlyos következményei lehetnének, hiszen a két legnagyobb EP-frakció együttműködésére már számos fontos, közös európai döntésnél szükség volt.

A plenáris vitán mindenesetre a szociáldemokraták nem a Magyarországgal szembeni azonnali szankciókat, hanem a Fidesz-kormány működésének, elsősorban az uniós pénzalapok lehívási szabályszerűségének kivizsgálását fogják követelni. Erre információink szerint Szanyi Tibor szocialista EP-képviselő tájékoztatása nyomán kerülhet majd sor, hiszen Szanyi a mai frakcióülésen már tájékoztatást adott például a magyarországi közbeszerzési szabályok minapi, az uniós pénzlehívások jogszerűségét érintő változásokról is (lex Tiborcz - a szerk.). Mindezek nyomán az EP szociáldemokrata frakciója azt fogja kérni az Európai Bizottságtól, hogy minden egyes eurocent uniós forrás lehívásának és kifizetésének szabályszerűségét vizsgálják ki, s egyéb kérdésekben is kényszerítsék ki az EU jogszabályainak maradéktalan betartását a magyar kormánytól.

Túl a rocktörténelmen, igazi zenei csemegének ígérkezik a december 12-i tüskecsarnokbeli koncert, melyet egy országos turné követ. Várkonyi Mátyás (vokál, billentyűsök, gitár), Charlie (ének, konga), Karácsony János (ének, gitár) és Novai Gábor (gitár, ének), és zenésztársaik nem elsősorban nosztalgiázni szeretnének, hanem adaptálni a Generál egykor híres szerzeményeit, a mai kor hangzásvilágára.