Orbán Viktor;év embere;politico.eu;

A nagy ember, szigorú tekintetű testőrök és harcostársak körében Forrás: Facebook/Orbán Viktor

- Orbán az év "konzervatív felforgatója" Európában

A Politico című amerikai hírportál európai kiadása szerdán listát közölt a jelenlegi Európát legnagyobb mértékben alakító személyekről, és a rangsor első helyére Orbán Viktor kormányfőt tette. Az európai kiadás arról írt, kikre érdemes figyelni mostanság Európában, kiknek van fontos hatásuk országokra, folyamatokra, vagy akár magára az európai identitásra.

A Politico.eu alcímében a magyar miniszterelnökre "konzervatív felforgatóként" hivatkoztak. Az írás szerint a magyar kormányfőt lehet szeretni vagy utálni, de mindenképp figyelmet kell neki szentelni. "A közömbösség nincs a lehetőségek között" - írta a lap a cikkben, amelyben bemutatta Orbán Viktor életének fontosabb állomásait, s több ponton bírálta politikájának egyes elemeit.

Az orbáni politika új normává vált Európában, és bizonyos ismérvei megtalálhatók a francia szélsőjobboldali Nemzeti Frontnál, a spanyol baloldali Podemosnál, az új lengyel nemzeti-konzervatív vezetésnél, Matteo Renzi baloldali olasz miniszterelnöknél, valamint a Nagy-Britanniában kormányzó Konzervatív Pártnál is - vélte a Politico.eu. 

Orbán Viktor ebben a tekintetben úttörőnek számít: politikájának központi eleme a nemzeti szuverenitás kompromisszumok nélküli védelme és az európai intézmények iránti bizalmatlanság. A miniszterelnök populista gazdaságpolitikát folytat, az erős állami szerepvállalást pártolja a gazdaság területén. Orbán konzervatív vezetőnek számít, a keresztény értékekre hivatkozik és nem palástolja megvetését a nyugati társadalmakat jellemző "korrupció, szex és erőszak", valamint a "liberális elitek", a média és a kapzsi bankárok iránt. "Az európai államok 90 százalékában szakadék van a nép álláspontja és az elit politikája között" - idézte a magyar kormányfő szavait a Politico.

"A kisvárosi lázadó, aki segített ledönteni a Falat. Most pedig építi őket" - jellemezték az írásban a miniszterelnök pályáját, külön kitérve az Európát érintő migrációs válságban tanúsított fellépésére. A portál szerint mielőtt a magyar kormány kerítést épített az ország bizonyos határszakaszain, főként arról szólt a vita Európában, hogy miként lehet elszállásolni a kontinensre érkező migránsokat, azóta azonban az a fő téma, hogy miként lehetne megállítani a menekültáradatot.

A Politico szerint az "orbánizmus" hasonlít az Európa peremén gyökeret verő más "izmusokra" - az oroszországi putyinizmusra és a törökországi erdoganizmusra. Az orbáni politika ezeknek a felvizezett változata, nem nyíltan tekintélyelvű, és nagyjából összhangban van az európai uniós normákkal, bár hozott olyan intézkedéseket is a civil szervezetekkel, a független sajtóval és az igazságszolgáltatással kapcsolatban, amelyeket még Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök is "nagyra becsülne" - olvasható a cikkben.

A szerzők szerint Orbán Viktor politikáját inkább az opportunizmus, mintsem az elvek vezérlik. Az orbáni módszer feltűnő, hatékony és fertőző - összegezték a Politico.eu írásában.

Az érdekképviselet azt állítja, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) megtiltja az ügyintézőknek, hogy egyes, pontosan megnevezett vállalkozók autóit szemlére bocsássák, így tartva őket távol a megélhetési lehetőségüktől. A szakszervezet szerint a BKK "illegális feketelistája" huszonhét céget, körülbelül ezer munkavállalót érint hátrányosan, és másfél-két hónapja létezik.