Tatabánya;csecsemőhalál;elfogás;anya;

Thinkstock

- Tizenkét év után fogták el a csecsemőgyilkos anyát - Videó

Elfogtak egy 38 éves nőt, akit azzal gyanúsítanak, hogy 2003-ban megölte, és egy parkban elrejtette újszülött gyerekét Tatabányán - adja hírül az ORFK kommunikációs szolgálata a rendőrség honlapján.

Az asszony a nyomozati adatok szerint 2003. október 13-án megszületett életképes fiúgyermekét megölte, a holttestet ruhába csavarva Tatabányán, egy parkos részen elrejtette. A csecsemőre másnap reggel találtak rá. A Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai széleskörű adatgyűjtést, tanúkutatást végeztek, azonban erőfeszítésük akkor nem hozott eredményt, a nyomozást 2004. február 13-án felfüggesztették.

Az ORFK Bűnügyi Főosztálya által folytatott értékelő-elemző munka eredményeként az ügyet a főosztály 2015. novemberében hatáskörébe vonta és a beszerzett adatok alapján annak továbbfolytatását rendelte el. A 38 éves gyanúsított kihallgatására 2015. november 25-én került sor, amely során a nő részleges beismerő vallomást tett. Vele szemben a további eljárást a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság folytatja le.

Fontos tudni

A Rendészeti Továbbképző és Kutatóintézet szakértője egyik tanulmányában 18 év alatt történt 268 magyarországi csecsemőgyilkosságot  elemzett, a társadalmi körülményeket és a megelőzés lehetőségeit vizsgálva. Ezeknek a rosszkor, rossz helyre született gyerekeknek az élete tragikusan hamar ellobbant, sokszor csak néhány percben mérhető. A világra jött újszülötteknek közel fele az ellátatlanság, anyja passzivitása miatt hal meg. A tettleges újszülött-bántalmazás csak az anyák egyharmadánál bizonyosodott be.

A gyermeküket megölő anyák többnyire rendkívüli krízishelyzetben vannak terhességük teljes ideje alatt. A vizsgált esetekben a végzetes cselekedet kulcsmozzanata a terhesség mindenáron való titokban tartása volt: kivétel nélkül már a fogamzás pillanatától kezdve titkolták terhességüket. Az eltitkolt terhességet általában a nő környezete által tiltottnak minősített kapcsolat előzi meg - túl korán elkezdett nemi élet, házasságon kívüli kapcsolat, egyéjszakás, diszkókaland stb., ami fölött azonban legtöbb esetben szemet hunynak, kivéve, ha "következménye" is van, ha terhesen marad a nő, amiért viszont kizárólag őt hibáztatják. Különösen a kisebb településeken fordul ilyenkor az emberek haragja az úgymond megesett lány, kikapós asszony ellen, akit azután stigmatizálnak, a család szégyeneként emlegetnek. (forrás: Házipatika.com

Az Együtt kérdéssel fordul Orbán Viktor miniszterelnökhöz, valamint minden állami vezetőhöz: nyilatkozzanak, vannak-e olyan rokonaik, akik az előző szabályozás szerint összeférhetetlenek voltak, ám indultak közbeszerzésen, most pedig az új szabályozással visszamenőlegesen mentesültek a tilalom alól?