;

razzia;párizsi klímacsúcs;párizsi merényletek;Salam Abdeslam;

A csúcs résztvevői, elöl François Hollande elnök, jobbján Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PASCAL LE SEGRET

- Párizsi klímacsúcs a terror árnyékában

Rendkívüli biztonsági intézkedések közepette kezdődött meg hétfőn a Párizs melletti Le Bourget-ben a klímacsúcs, amelyen Francois Hollande francia elnök és Angela Merkel kancellár is a klímavédelem és a terrorellenes harc összefüggéseire mutatott rá.

Hétfőn már a kora reggeli órákban a rendőrség kordonokkal vágta el a külvilágtól a fővárosban a Bataclan koncerttermet, ahol a november 13-i terrortámadások során megölt 130 áldozatból 89 személy vesztette életét. Barack Obama elnök ellátogatott a helyszínen virágot helyezett el a halálos áldozatok emlékére. Az amerikai elnököt a terem előtt Francois Hollande francia köztársasági elnök és Anne Hidalgo párizsi polgármester fogadta. A terrortámadások óta Franciaországban szükségállapot van érvényben.

A klímacsúcson felszólaló Angela Merkel kancellár azt közölte, „erősebbek vagyunk a terroristáknál”. Mint mondta, közösen kell harcolni a jobb környezetért, illetve a terror ellen. „Ma kell lépnünk” – emelte ki a német kancellár. Merkel beszédében utalt arra, hogy a szegény országokat is segíteni kell a klímavédelemben, a fenntartható fejlődésben. A német kancellárhoz hasonlóan párhuzamot vont a klímavédelem és a terror elleni harc között a konferencia házigazdája, Francois Hollande elnök. Mint fogalmazott, a nemzetközi közösségek komoly kihívás előtt állnak: meg kell szabadítani a világot a terrorizmustól, s meg kell óvni a Föld bolygót. „A merényletek után ezen kérdések megoldására kell fordítanunk minden energiánkat” – hangoztatta a francia elnök.

Barack Obama amerikai elnök érzelmektől sem mentes beszédben több erőfeszítést követelt a klíma védelméért. „Elérkezett a pillanat, amikor el kell dönteni, meg akarjuk-e menteni bolygónkat” – emelte ki Obama. Kifejtette, hogy az Egyesült Államok a következő generációk érdekeit is szem előtt tartva csökkenti a károsanyag kibocsátását. Hszi Csin-ping kínai elnök is hitet tett a klímacélok megvalósítása mellett. Azt is hozzátette azonban, hogy ezek az erőfeszítések nem akadályozhatják meg a feltörekvő országok megsegítésére tett erőfeszítéseket. Áder János köztársasági elnök beszédében a döntéshozók erkölcsi felelősségére mutatott rá és a klímaváltozás civilizációt veszélyeztető hatásainak megelőzésére szólított fel.

A december 11-ig tartó találkozó célja, hogy a világ országai most először globális klímavédelmi egyezményt írjanak alá annak érdekében, hogy a Föld légkörének felmelegedését két Celsius-fokban maximálják az iparosodás előtti mértékhez képest. Az országok által az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére tett önkéntes felajánlásokkal párhuzamosan a megállapodás általános és kötelező érvényű keretet teremt a következő 20-30 évre, és a 2020-ban lejáró kiotói egyezményt váltja fel.

Razzia Brüsszelben

Ismét átfogó razziát tartott a belga rendőrség Brüsszelnek abban a Molenbeek nevű negyedében, ahol jelentős muzulmán közösség él, s ahol Salam Abdeslam, a november 13-i párizsi merényletek egyik elkövetője lakott. A Belga hírügynökség szerint a férfit a legutóbbi razzia során sem találták meg, s ezúttal senkit sem tartóztattak le. Az ügyészség nem adott felvilágosítást az akció részleteiről. Abdeslam több feltételezett merénylővel utazott Brüsszelből Párizsba. Brüsszelben napokig a legmagasabb terrorfenyegetettségi szint volt érvényben, a szigorú intézkedéseket csak múlt csütörtökön enyhítették, amikor a készültség szintjét négyesről hármas szintre csökkentették. Ez azt jelenti, hogy továbbra is „lehetségesnek és valószínűnek” tartják merénylet végrehajtását.



Jegyzékbe vette az Európai Bizottság azt az állampolgári kezdeményezést, amely arra szólítja fel az unió javaslattevő-végrehajtó intézményét, hogy kezdeményezze Magyarországgal szemben az uniós alapértékek megsértése miatti eljárás megindítását.