;

MSZP;kongresszus;

A felkiáltójel csak tegnap váltotta le a szekfűt FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Balhé nélküli baloldal

Magyarország legnagyobb problémája a Fidesz, amely zsákutcába vezette az országot. A szocialista párt küldetése az, hogy ebből kivezesse az országot. Erről Tóbiás József pártelnök beszélt az MSZP szombati kongresszusán. A Villányi úti konferencia-központban ezúttal piros, illetve fehér színű felkiáltójelek fogadták az érkezőket, így adtak nyomatékot annak, hogy fizetésemelést követelnek. Balhé nem volt, sőt a jelenlévő küldöttek nyolcvan százaléka megszavazta az új alapszabályt.

"A szegénységnek nincs romantikája" a penészes kis szobákban "nem lobog a tűz a Makovecz-stílusú kályhákban." A pénzt a népnek kell adni, azoknak, akik működtetik az országot. Magyarország nem szegény, van pénz, csak épp stadionra, kisvasútra, a kormányfő hobbijára. "Le az utcára, ki a térre, senki sem lökhet félre!" - harsogta Komjáthi Imre, a pártelnökség tagja, majd felkiáltójeles talárba öltözött párttagokkal kiment a Villányi útra aláírást gyűjteni. Tóbiás József pártelnök-frakcióvezető bejelentette, az MSZP aláírásgyűjtésbe kezd a fizetésemelésekért. A közalkalmazottaknak nettó 150 ezer forintos, a főiskolát végzetteknek nettó 175 ezres, az egyetemi diplomával rendelkezőknek legalább nettó 200 ezres bért követelnek. Egy másfél perces kisfilm vetítése után így kezdődött meg szombaton a szocialisták munkakongresszusának nyilvános része.

Tóbiás beszédében azzal vádolta a Fideszt, hogy eltűri a mélyszegénységet, szándékosan feledkezik meg a társadalom kiszolgáltatott csoportjairól. Szerinte Magyarország legnagyobb problémája a Fidesz, amely zsákutcába vezette az országot, a szocialista párt küldetése pedig, hogy az országot megmentse és kivezesse ebből a zsákutcából. A pártelnök elismerte, hogy 2010 előtt sem volt "kolbászból a kerítés", de a gazdasági válságig sokkal jobb pályán volt az ország. Most viszont szétszakadt a társadalom, a Fidesz párttagságán és klientúráján kívül az új rendszerrel mindenki veszít.

A kongresszusi küldöttek 80 százalékos többséggel elfogadták az alapszabály módosítását, amit Tóbiás úgy értékelt, az a program, amit másfél éve elnökké választásakor megfogalmazott, most ekkora támogatást kapott. A változtatással lehetővé tették az előválasztást. A pártelnök sokak megnyugtatására bejelentette, júniusban lesz tisztújítás.

Olyan új karaktert kell a pártnak felépítenie, amely közérthetően tudja leleplezni a kormányzati propaganda hazugságait. Erről már Botka László beszélt. A választmányi elnök úgy látja, az MSZP-vel szemben csak egy alternatíva áll, mivel a Fidesz és a Jobbik ugyanazt képviseli a kormánypárt szélsőségessé válása után. Botka szerint a "Fidesz-rezsim" az utóbbi időszakban kormányzás helyett csak az emberek félelmeire, kiszolgáltatottságára építi hatalmát, eközben "a látszatra sem adva nyúlja le a magyar nép vagyonát". A szocialistáknak ebben a helyzetben be kell bizonyítaniuk a csendes többségnek, hogy csak a szabadság és a szolidaritás nyújthat valódi biztonságot. A társadalomban olyan súlyos feszültségek vannak, hogy bármikor bekövetkezhet egy gyors politikai fordulat. "Ezért tessék szárazon tartani a puskaport és ne egymásra pazarolni" - figyelmeztetett. Az utóbbi időben felhalmozódott kritikákról azt mondta, normális párton belül jó, ha vannak politikai viták, ám kifelé ezek pozícióról szóló vitáknak látszanak. A kibeszélőknek azt üzente: "nem az a baj, ha valakiből folyamatosan hülyét csinálnak, hanem az a vérciki, hogy mindig ugyanazzal az ócska trükkel". Beszólt Gyurcsány Ferencnek, amiért már nem ellenzi az egykulcsos adót, és Hiller Istvánnak is, amiért támogatja a kerítést, de Bajnai Gordont és az Együtt vezetőit sem kímélte, bár neveket nem mondott.

Miután végül elfogadható javaslatok kerültek a kongresszus elé, a küldöttek többsége megszavazta az alapszabály-változásokat. Ehhez viszont az elnökségnek engednie kellett. "Értékelem, hogy a vezetés igyekezett megtalálni azt a kompromisszumot, ami mögé a kongresszus felsorakozhatott". Ezt Mesterházy Attila, az MSZP volt elnöke kora délután, még Tóbiás beszéde előtt mondta lapunknak. A pénteki hírekre utalva, miszerint puccs készül a pártelnök ellen - az elnökség több tagja ugyanis le akar mondani, hogy ezzel kényszerítse ki az előrehozott tisztújítást - Mesterházy közölte, nem érti, kik és miért "dobták be" ezt. Kora nyáron lesz tisztújítás, ezért most kár ilyesmiről beszélni. Csak azt tartották elfogadhatatlannak, hogy a jelenlegi vezetés jövő szeptemberben akarta elindítani a 90 napos folyamatot, így a Mikulás hozta volna az új pártelnököt. Ez szembe ment volna a szocialisták korábbi gyakorlatával.

Mesterházy ugyan nem, Hiller viszont bár burkoltan, de bírálta lapunknak a pártvezetést. Véleménye szerint sokkal több baloldali, potenciálisan az MSZP-t támogató szavazó van, mint amennyien most állnak a párt mögött. A parlament szocialista alelnöke karakteresen politizáló MSZP-t akar, "ami nem csak reagál. Ha ugyanis csak azt teszi, mindig ellenzékben marad". Nem titkolta, ha választmányi elnöknek jövőre felkérnék, igent mondana.

Ugye nem lett balhé. Akkor sem, ha néhány sértődött politikus ezzel "házalta" végig a sajtót. Erről már az elnökség egyik névtelenséget kérő tagja beszélt lapunknak szintén kora délután. Mások szerint azért nem robbant fel a kongresszus, mert az elégedetlenek belátták, hogy a botrány csak a népszerűségüket csökkentette volna.

A kongresszus nyilvános része egyébként a tervezettnél egy órával később kezdődött, mert az alapszabály-módosítást több körben lehetett csak megszavazni. Úgy tudjuk, technikai problémák miatt. A felkiáltójelekkel egyébként a fizetésemelést akarták nyomatékosítani, a párt szimbólumát, a szegfűt nem cserélték le.

Hétfőn északkeleten, északon lehet a nap első felében némi napsütés. Szórványosan valószínű kisebb eső, zápor, az éjszaka folyamán az Északi-középhegység magasabban fekvő részein havas eső, esetleg hó is hullhat, a Dunántúl nyugati, délnyugati részein ugyanakkor legfeljebb csak elvétve lehet jelentéktelen csapadék. Napközben erős, több helyen viharos széllökésekre is számítani kell, eközben fokozatosan nyugatira, majd északnyugatira fordul az áramlás. Hajnalban -1, +5, napközben 9 -13 fok között alakul a hőmérséklet.