párizsi klímacsúcs;Climate March;

- Budapest is üzent a párizsi klímacsúcsra - Fotók!

Kattintson a képre, és nézze meg a többi felvételt is. MTI Fotók: Balogh Zoltán A klímaváltozás hatásai mára mindennaposak. Azonban talán sosem voltunk ilyen közel hozzá, hogy fordítsunk a történelem menetén: Párizsban, december első két hetében 190 ország vesz részt a COP 21 nemzetközi klímacsúcson, hogy létrejöjjön egy új globális megállapodás az éghajlat védelmére - írja a Climate March Budapest Facebook-csoport a közösségi oldalon megjelentetett toborzójában. 

Üzenjünk közösen Párizsba a magyar delegációnak, hogy küzdjenek egy igazságos globális megállapodás/egyezmény megvalósulásáért és tekintsenek haza is: az energiahatékonyságot és a megújuló erőforrások használatát tegyük kiemeltté Magyarországon! Küldj egy levelet a klímacsúcsra, és hozz magaddal egy falevelet, amit a többivel együtt közösen elengedünk majd a menet végállomásáról, a Szabadság hídról. A budapesti akción való részvételünkkel támogassuk, hogy Párizs az embereket megosztó erőszak helyett a valódi globális klímavédelmi összefogás, a jövőbe vetett bizalom helyszíne legyen! - így a toborzó.

Farkas Boglárka szervező közleménye szerint a résztvevők az Erzsébet téri szökőkútnál hallgathatták meg a lelkesítő beszédeket, majd a körúton a Fővám térre vonultak, ahol szimbolikusan faleveleket küldtek a hétfőn kezdődő klímacsúcs magyar delegációjának.  A klímacsúcsot megelőző hétvégén környezetvédő csoportok mintegy 150 országban, Németországtól New York-on és Ausztrálián át a Fülöp-szigetekig, Japánig és Bangladesig 2300 rendezvényt tartanak. Az első nagy demonstrációt pénteken Melbourne-ben rendezték, 40 ezer résztvevővel.

Ausztrália 2013 végén, a világon elsőként kilépett a üvegházhatást okozó gázok kibocsátáskereskedelmi rendszeréből, amely a kibocsátások csökkentését hivatott ösztönözni. Az Indiai- és a Csendes-óceán között fekvő ország ugyanakkor a lakosság számát tekintve a világ egyik legnagyobb üvegházhatást okozó gázkibocsátójának számít, aminek oka a jelentős szénkészletek kitermelése.

A november 30-tól december 11-ig tartó klímakonferencia célja, hogy most először globális klímavédelmi egyezményt írjanak alá annak érdekében, hogy a Föld légkörének felmelegedését két Celsius-fokban maximálják az iparosodás előtti mértékhez képest. A remények szerint az országok által az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére tett önkéntes felajánlásokkal párhuzamosan a megállapodás általános és kötelező érvényű keretet teremt a következő 20-30 évre, és a 2020-ban lejáró kiotói egyezményt váltja fel.

lásd még: Párizsi klímacsúcs - Felvonulás Berlinben, Londonban 

Egy közel százmilliót érő, 160 négyzetméteres luxusvillája is van az Országos Roma Önkormányzatnak a budai Széchenyi-hegyen, amelyet a szervezet volt elnöke, Farkas Flórián miniszterelnöki biztos a mai napig is feltehetően használ annak ellenére, hogy több mint egy éve semmi köze nincs az ORÖ-höz – írja a RomNet.