terroristák;Iszlám Állam;Anonymus-csoport;mobiltelefonos alkalmazás;GhostSecGroup;

Az Anonymous a terroristák kommunikációját akarja akadályozni FOTÓ: GETTY IMAGES/MATTHEW LLOYD

- Kódolt a terroristák kommunikációja

A terrorizmus elleni harc egyik alapkérdése, sikerül-e kiiktatni az általuk használt kommunikációs csatornákat, lehet-e kellő hatékonysággal felügyelni digitális kommunikációjukat. Egyre több olyan akár mobiltelefonos alkalmazás létezik, amely megnehezíti ennek felügyeletét. Az Egyesült Államok arra panaszkodik, hogy az amerikai titkosszolgálat megfigyelési programjának kiszivárogtatása is visszavetette a terrorellenes harcot.

Interneten adják a döntő utasítást

Mint a Die Welt emlékeztet rá, a német Államvédelmi Hatóság elnöke, Hans-Georg Maassen már tavasszal figyelmeztetett arra, hogy a szíriai és iraki dzsihadisták mindinkább a szociális médián keresztül kerülnek kapcsolatba az európai iszlamistákkal, s így adhatnak utasítást a terrortámadások végrehajtására. Az iszlamisták pontosan tudják, hogy az e-maileket, SMS-üzeneteket és a telefont sokkal egyszerűbben megfigyelhetik, lehallgathatják, ezért szélsőséges követőiket s arra intik, hogy a modernebb kommunikációs csatornákra álljanak át.

„Nagyon alaposan górcső alá kell vennünk ezeket a kommunikációs csatornákat” – közölte a német államvédelmi hivatal egy munkatársa. Ha ugyanis nem sikerül ezen a téren áttörést elérni, a potenciális terroristák felkutatása szinte reménytelen feladat lesz. Azért sincsenek könnyű helyzetben a titkosszolgálatok, mert az iszlamista egyre többször használják az úgynevezett Deep Webet, az internet „sötét oldalát”, amely teljesen anonim szörfölést biztosít. Ez lényegében azt jelenti, hogy nem hagyunk nyomot böngészés közben.

A legnépszerűbb eszköz ehhez a Tor nevű hálózat. Egy ingyenes és szabad forrású szoftverről van szó, amely elérhető Windows, Mac, Linux/Unix, és Android rendszerekre. Használata teljesen törvényes, hiszen bárkinek joga van az anonimitáshoz, más kérdés, hogy bűnözők, szélsőséges iszlamisták is előszeretettel használják.

Konzolprogrammal verik át a titkosszolgálatokat
A kódolási technológia egyre fejlettebbé válik, ami a radikális iszlamisták lehetőségeit is gazdagítja. Időnként különösnek tűnő kommunikációs csatornákat is felhasználnak a titkos üzenetváltáshoz. Így például egy játékkonzol chatprogramját. Jan Jambon belga belügyminiszter hívta fel a figyelmet arra, hogy a Playstation 4 csevegőprogramját a gyűlölet propagandájának terjesztésére használják fel, s „nehezebb felügyelni a WhatsAppnál is” – figyelmeztetett.
„Nem hagy aludni az a gondolat, hogy ezek a fickók ott ülnek a gép előtt, s várják az üzenetet az IS-től, vagy valamelyik szélsőséges prédikátortól” – hangoztatta. Ezt egyébként a Politico által szervezett, az internetes bűnözésről szóló konferencián mondta el. Kifejtette, nemcsak a belga, hanem más nemzetközi titkosszolgálatok számára is „igen igen nehéz” megfejteni, milyen kommunikáció zajlik a konzol chatprogramján.A Sony válaszolt a vádakra.
A cég el is ismerte, hogy a PS4-gyel vissza lehet élni, s a konzol kommunikációs lehetőségei összhangban vannak minden modern eszközzel. Szóvivője arra kérte a konzol felhasználóit, jelentsenek minden olyan tevékenységet, amely erőszakra szólít fel.Bár Jambon kijelentései még a párizsi terrorakciók előtt hangzottak el, a párizsi terrorakciók után egyes brit lapok, köztük a Daily Mail, a The Mirror, sőt, a Daily Telegraph is már kész tényként közölte, hogy az Iszlám Állam a PS4-en keresztül toborozza terroristáit.



Tegnap is folytatódtak a terrorellenes hatósági fellépések Belgiumban. A rendőrség fegyveresek után kutatva razziát tartott a fővárostól 50 kilométerre délre lévő Auvelais-ben, a brüsszeli nagymecsetet pedig evakuálták, miután több olyan tasakot is találtak a helyszínen, amelyek eddig azonosítatlan fehér port tartalmaztak.