Kedden a cseh alsóház elfogadta azt a törvényt, amely kötelezővé teszi, hogy az állami intézmények, az önkormányzatok és az állami vállalatok által kötött szerződéseket egy központi adatbázisban nyilvánosságra hozzák. Ezt a hírt a közpénz-, és korrupciófigyelő K-Monitor tette közzé. A törvény az ötvenezer koronát (kb. 600 ezer forintot) meghaladó szerződésekre vonatkozik, beleértve a kórházakat, iskolákat is. A szerződések teljes szövegét géppel olvasható formában publikálni kell, kiegészítve bizonyos leíró adatokkal. Amennyiben nem történik meg a nyilvánosságra hozatal legkésőbb egy évvel a szerződéskötést követően, a szerződés érvényét veszíti.
Extra különlegesség, hogy a törvényt a Rekonstrukce Statu (az Állam Újjáépítése) nevű civil mozgalom hatására tárgyalta és fogadt el a cseh parlament.
Ezek a csehek tényleg megőrültek? Nem veszik észre ott a parlamentben, hogy ellenzéki kampányfogáshoz asszisztálnak? Civil kezdeményezést tárgyalnak, és el is fogadják? Az ember esze megáll!
Ráadásul nem tudják, hogy a közérdekű adatokért pénzt is kérhetnének, hogy örökre elmenjen a kedve az oknyomozóknak az élettől is?
De a szlovákok sem értik az unortodoxia szavát. Ők már 2011-ben olyan infótörvényt hoztak, mely szerint az állami és az önkormányzati szektor szereplői által aláírt szerződések csak akkor léphetnek életbe, ha előbb felkerülnek egy nyilvános online oldalra.
És akkor még ott van a románok korrupcióellenes ügyészsége.
Tényleg megbolondult a világ. Csak Magyarország áll a vártán.