A Budai Központi Kerületi Bíróság elutasította az S. Roland előzetes letartóztatását kérő ügyészi indítványt, teljesen komolytalanná téve Hajdu János, a TEK vezetője keddi bejelentését, miszerint veszélyes terroristacsoportot lepleztek le egy igazoltatás során. A valóságban az anyjával és nevelőapjával élő fiatal fiú és barátai egyáltalán nem fenyegetik a közrendet, egyszerű hobbi műgyűjtőkről van szó - derül ki a Fővárosi Törvényszék közleményéből.
A TEK kedd este jelentette be, hogy két akcióban "szélsőséges nézeteket valló" figurákat fogtak el, akik fegyverrel és bombákkal rendelkeztek. Hajdu János, a TEK főigazgatója az üggyel kapcsolatban azt mondta, hogy vasárnap az egyik akcióban két külföldi és két magyar állampolgárt fogtak el. Nem zárta ki, hogy "nemzetközi beágyazottsága lehet" a bűncselekménynek. Az elfogottak régóta a TEK látókörében voltak — mondta Hajdu —, abban az autóban pedig, amiben az elfogottak ültek, robbanóanyag volt, az ezután megtartott házkutatásban pedig több robbanóanyagot és csőbombát is találtak egy "bombalaboratóriumban". A Terrorelhárítási Központ közleménye alapján először mindenki arra gondolt, hogy iszlám szélsőségesekről van szó, és ezt a gyanút Hajdu János sem igyekezett eloszlatni.
Az „elkövetők” nemzetisége csak a bíróság szerda délután kiadott sajtóközleményéből derült ki, ahogyan az is, hogy egy teljesen veszélytelennek látszó, világháborús relikviagyűjtő társaságról van csak szó. Az ügyészség arra hivatkozva kérte S. Roland előzetes letartóztatását, hogy megalapozottan feltehető, hogy egyébként veszélyeztetné a bizonyítást, vagy újabb bűncselekményt követne el. Ezt azonban a bíróság elutasította. Indokolásuk elég szórakoztató: „nincs arra semmilyen adat, hogy az édesanyjával és nevelőapjával élő, a II. világháború iránt hobbi szinten érdeklődő terhelt bármilyen kapcsolatban állna szervezett bűnözői csoportokkal, terrorszervezetekkel, vagy hogy megszerzett tudását és vegyi anyagait a közrend vagy személyek élete ellen kívánta volna fordítani”.
Arra sincs semmilyen adat, hogy az ügy kapcsolatba hozható lenne más, a napokban indult büntetőügyekkel, nyomozásokkal. Az ügy összes körülményeiből éppen mindennek ellenkezője valószínűsíthető - írják. Nincs adat szélsőséges nézetekre és - azon túl, hogy két társa hozzá hasonló korú és érdeklődésű felvidéki magyar - külföldi kapcsolatokra sem. A bíróság kiemelte azt is, hogy a gyanúsított büntetlen előéletű, egyéb büntetőeljárás hatálya alatt sem áll. Az Index úgy tudja , hogy az ügyészség - noha a bíróság döntése ellen fellebbezett - is komolytalannak tartotta a gyanúsítást, ezért sokat hezitált azon, hogy egyáltalán indítványozza-e S. Roland előzetes letartóztatását.
Molnár Zsolt, az országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke a testület szerdai ülése után lapunknak elmondta: nincs változás a terrorfenyegetettség szintjében, egész Európában változatlan a helyzet, általában bármely állam fenyegetve érezheti magát, ezen még az sem változtat, hogy az IÁ szerdán egy videóban Magyarországot is megemlítette. A bizottság üléséről csak annyit mondhatok - tette hozzá Molnár -, hogy ott ismét bebizonyosodott: a titkosszolgálatok nemzetállami önállósága bebukott, mint a schengeni határvédelemben is, szükség van közös uniós titkosszolgálatra, mert a nemzetállamok információcseréje már kevés. Több pénzügyi forrásra is szükség van, mindenekelőtt megelőzésre. Ami a TEK akcióit illeti, a bizottság elnöke annyit mondott: Hajdu János, a TEK főigazgatója tájékoztatást adott, s az ülésen bizonyossá lett, nem dzsihádistákról, hanem zavaros ideológiájú magyarokról van szó.
Az Index úgy tudja, a terrorelhárítók a parlament nemzetbiztonsági bizottsága előtt sem bontották ki az igazság minden részletét, "nemzetközi, fajsúlyos ügyként” tálalta S. Rolandék elfogását, nem hangzott el, hogy S. Roland második világháborús hobbigyűjtő, hogy a nemzetközi kapcsolat a gyanúsított felvidéki barátaira utal. Ezért is lehet, hogy az ülés után nyilatkozó Németh Szilárd, a bizottság fideszes alelnöke, valamint Szél Bernadett LMP-s és Mirkóczki Ádám jobbikos képviselő is azt mondta, hogy komoly bűncselekményt akadályozott meg a TEK, ezért valamennyien elismerésüket, köszönetüket fejezték ki a TEK-nek.
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő a Népszavának kizárta, hogy dzsihádista sejtet lepleztek volna le, már csak azért sem, mert nem emelték a veszélyeztetettségi fokozatot.
A Demokratikus Koalíció a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának összehívását kezdeményezte, hogy kiderüljön, milyen akciót hajtott végre a TEK a hétvégén. Vadai Ágnes, a párt alelnöke úgy fogalmazott: nagy dérrel-dúrral jelentette be a Terrorelhárítási Központ vezetője, hogy "szélsőségeseknél" bombákat, lőfegyvereket találtak. A TEK azt sugallta, hogy mindez összefüggésben lehet a párizsi merényletekkel, de legalább is a menekültekkel. "Kezd megdőlni a hősies, nemzetmentő akció teóriája", mert az elkapott személyekről nem derült ki semmi - írta a független képviselő.