;

Oroszország;Törökország;Dmitrij Medvegyev;Ban Ki Mun;Iszlám Állam (IS);

Korábban még kifejezetten jó viszonyban volt egymással Putyin és Erdogan FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Józanságra kérik Ankarát és Moszkvát

A nemzetközi szereplők mindent igyekeznek elkövetni azért, hogy csökkentsék a feszültséget Ankara és Moszkva között. Tegnap Recep Tayyip Erdogan elnök azt hangoztatta, nem akarja a viszony elmérgesedését Törökországgal, Oroszország pedig közös orosz-amerikai-török parancsnokság létrehozására tett javaslatot. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is visszafogottságra szólította fel a feleket.

Már az alkotmány tiszteletének látszatára sem adnak

A török gép lelövése egy a török belpolitika szempontjából is kivételesnek mondható helyzetben történt, hiszen éppen kedden, az incidens napján mutatta be kormánylistáját Ahmet Davutoglu kormányfő. Ez azt igazolja, hogy Erdogan totális befolyása érvényesült a kabinet összeállításánál. Ali Babacannak például nem ajánlottak fel posztot, annak a politikusnak, aki többször is hangoztatta, hogy nem ért egyet Erdogan gazdaságpolitikájával. Kivált az elnök azon követelését támadta, mely szerint csökkenteni kell a jegybanki alapkamatot. Szerinte a nemzeti valuta, a líra nem annyira stabil, hogy ezt az intézkedést megvalósíthatnák.

Korábbi állítások arról szóltak, hogy Babacan posztot kaphat a külügyminisztériumban, végül azonban teljesen kimaradt a kabinetből. Hírek szerint Babacan ragaszkodott ahhoz, hogy továbbra is a gazdaság irányításában kapjon szerepet, a külügyi poszttal nem érte be. Babacan egyértelműen Ahmet Davutoglu miniszterelnök embere. Az ő személye körüli huzavona mindenesetre szintén azt igazolja, amit a török ellenzéki sajtó már hónapok óta állít, nevezetesen Davutoglu és Erdogan elnök között nem felhőtlen az együttműködés.

Sokatmondó az is, hogy Erdogan veje, Berat Albayrak is szóhoz jutott az új kabinetben, őt nevezték ki új energetikai miniszternek. Albayrak jelölése semmiképpen sem meglepetés. A fiatalember villámkarriert futott be hazájában. Évekig az Egyesült Államokban dolgozott a Calik Holding pénzügyi képviselőjeként, 2007-ben aztán, 35 évesen, bekerült a cég felügyelő bizottságába. A holding rendkívül befolyásos vállalattá terebélyesedett Recep Tayyip Erdogan miniszterelnöksége alatt. Jelenleg már legalább 20 ezer alkalmazottja van országszerte. Számos közbeszerzést, pályázatot nyert meg.

Erdogan áldását adta arra, hogy a külügyi tárcát továbbra is Mevlüt Cavusoglu irányítsa. Erdogan ugyanis előzőleg büszkén jelentette be, hogy ő maga is szerepet vállalt a kormánylista kialakításában, ami egyértelműen az alaptörvény megsértése, hiszen az államfőnek pártpolitikailag semlegesnek kellene lennie. Igaz, az elnök a mostani, illetve a júniusi parlamenti választást megelőző kampányban is nyíltan az AKP mellett folytatott hadjáratot, illetve az elnöki rendszer mellett tört lándzsát.

Évszázadok óta élnek itt türkmének
Az orosz gép lelövését követően egy türkmén lázadócsoport azt közölte, megölték az orosz gép egyik pilótáját. Mit is tudni erről a kisebbségről? Már a 11. század óta a mai Szíria, Irak és Irán területén élnek. Nincs pontos kimutatás, hányan lehetnek, de becslések szerint számuk 1,5-3,5 millió közé tehető. Az Aszad-rezsim idején nem írhattak anyanyelvükön.
A Szíriai Türkmén Brigádok nevű fegyveres csoportnak körülbelül 10 ezer tagja lehet. 2012-ben alakult meg. Katonai felépítése laza, több nem homogén csoportból tevődik össze – írja a BBC. A Latakia tartományban lévő sejtet 2013-ban alakították meg, s 12katonai csoport alkotja. A Második Tengerparti Divízió 2015-ben jött létre, s a mérsékeltnek nevezett lázadócsoporttal, a Szabad Szíriai Hadsereggel (FSA) működik együtt. A csoport tagjai harcban állnak a kormányerőkkel és az Iszlám Állammal egyaránt. Fegyveresei együtt harcoltak a kurd Népvédelmi Egységekkel (YPG).



Több mint harminc gyerek veszítette el egy vagy mindkét szülőjét a novemberi 13-i párizsi merényletekben, őket feltehetően meg fogja illetni az anyagi támogatással járó "nemzet árvája" státus 21 éves korukig - írta szerdán a Le Figaro című napilap.