Nem is értem, honnan keveredett ide ez a szó. Azt akartam írni: fegyverbarátság. Mert mi más magyarázhatná a NATO főtitkárának azt a nyilatkozatát, amellyel gyakorlatilag megsimogatta a török katonai vezetők buksiját, lelőtték azt a fránya gépet, hát jól tették. Biztosan igazuk volt.
De nem volt igazuk. Nem is lehetett igazuk, hiszen az a bizonyos vadászgép néhány másodpercig tartózkodhatott a török légtérben, és esze ágában sem volt kárt tenni Törökországban. Vagy mégis? A világ – különösen arrafelé – nagyon bonyolult. A török-szír határon Aszad csapatai ellen türkmén felkelők harcolnak, akiket semmi sem bosszant jobban, mint az, hogy az orosz haderő az ellenségüket támogatja. Hogy mekkora gyűlölet feszíti ezeket a „civilizált” felkelőket? Egy neten keringő videó mutatja, ahogyan a katapultálás után lelőtt pilóta holtteste felett valóságos örömtáncot jártak az Allah nevét üvöltöző, eltorzult arcú fegyveres felkelők.
A török szándékok egyébként sem tiszták, amikor az IS elleni fellépésről van szó. A szíriai határon felsorakozott katonáik lábhoz tett fegyverrel nézték a lőtávolságon belül garázdálkodó iszlamistákat, s ha mégis elsütötték az ágyúikat, akkor az IS ellen harcoló pesmergákat vették célba.
A fegyverbátorság mögött bizonyos török gazdasági körök érdekeit is fel lehet fedezni. Az ISIS legfontosabb anyagi forrásának tekinthető olajat a nemzetközi feketepiacon elsősorban török vevőknek értékesítik, az „iszlám olaj” éppen fele annyiba kerül, mint amennyiért a világpiacon, Oroszországból, netán a poszt-szovjet térség olajkereskedőitől be lehet szerezni. A háborúba beavatkozó orosz légierő Törökország tyúkszemére lépett, amikor hatásosan támadta az iszlám kézen lévő olajkutakat, finomítókat és az olajat szállító tartálykocsikat.
A török akció idején a francia elnök éppen Obamát igyekezett meggyőzni, hogy Oroszországot be kellene vonni a koalícióba a szíriai konfliktus rendezése érdekében. Washington finoman hajlana is erre, Törökország ellenzi. A keddi incidenssel beletenyereltek a nemzetközi koalíció létrehozásába. A NATO tagországokat a fegyverbarátság kötelezi, amelyet most igencsak próbára tesznek a törökök kicsinyes érdekei.