Egy embert küldött volna előzetes letartóztatásba az ügyészség azok közül a férfiak közül, akiket a TEK fogott el a hét végén, de a bíróság azt is elutasította. Az ügyész fellebbezett, mindenki szabadlábon van - írja az Origo.
Nem iszlamisták lehetnek a TEK által elfogott állítólagos szélsőségesek
Az egyik akció négy gyanúsítottjából csak egynek az előzetesbe helyezése merült fel. Az Index szerint ez azt is jelentheti, hogy még csak bűnszervezetről sincs szó. A másik TEK-es akcióban elfogottakkal szemben pedig még csak nem is merült fel terrorgyanú.
Sokan természetesen rögtön arra asszociáltak, hogy iszlám szélsőségesekről van szó, és a TEK egyáltalán nem sietett eloszlatni ezt a gyanút: a Terrorelhárítási Központ például arról beszélt, hogy a november 13-i párizsi terrorcselekmény-sorozatot követően fokozták a felderítő tevékenységüket, és hogy az egyik akciónak nemzetközi szála is van. A portál azonban biztonsági forrásokból már szerda reggel úgy értesült, hogy a két elfogás egyikében sem foghatott a TEK dzsihadista terroristát, hiába ködösítettek.
A teljes cikket itt olvashatja.
Lebukott a TEK - Asszisztáltak a fideszes riogatáshoz?
Nagy dérrel-dúrral jelentette be a Terrorelhárítási Központ vezetője, hogy "szélsőségeseknél" bombákat, lőfegyvereket találtak. A TEK azt sugallta, hogy mindez összefüggésben lehet a párizsi merényletekkel, de legalább is a menekültekkel. Orbán minden migránst terroristának nevezett, így a "szélsőséges" kifejezés hallatán az emberek azonnal ránk támadó terroristákra gondolhattak, akiktől ez a fantasztikus kormány e leleplezés által is megvéd - írja közleményében Vadai Ágnes.
A történet zűrzavaros, és Hajdu János, a TEK vezetője nyilatkozataival nem segítette a tisztánlátást. A DK tudni szeretné, hogy az elvileg a nyugalmunkra létrehozott szervezet - azon kívül, hogy folyton megerősíti Orbán Viktor védelmét -, milyen akciót hajtott végre? Kezdeményezzük az országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának összehívását, hogy megtudjuk: riogatásra szánt fideszes reklámfogáshoz asszisztáltak-e a terrorelhárítók.
Ahogy a Népszava is beszámolt róla, Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója a köztévének nyilatkozva kedd este elmondta: a TEK a hétvégén két csoportot fogott el, lőfegyvereket, robbanóanyagokat is talált náluk, a házkutatásokon pedig "bombalaborra" is bukkantak. Elmondta: két külön esetről van szó, az első pénteken, a második szombaton történt, különböző helyszíneken. Közölte: az egyik esetben egy gépkocsiban két embert fogtak el, akiknél sorozatlövő fegyverek voltak. Mint mondta, a fegyverszakértő véleménye szerint ezek éles lőfegyverek, amelyekhez találtak lőszereket, tárakat és hangtompítókat is.
A másik esetben - amelynek, mint mondta, nemzetközi szálai is vannak - négy embert vettek őrizetbe. Egy Budapest felé tartó gépkocsit állítottak meg a főváros határában, a gépkocsiban robbanóanyagot találtak. Hajdu elmondta, hogy a vasárnapi akcióban az utolsó pillanatban kapták az információt, hogy a kocsiban robbanószer lehet – és kiderült, hogy az értesülésük helyes volt. A vasárnapi elfogás után házkutatást tartottak, melynek során bombalaboratórumot találtak, "kémcsövekkel, mint a filmekben" – mondta a TEK-vezető.
Az elfogott személyek a szélsőséges cselekményekre való hajlamuk, robbanóanyagokhoz való vonzódásuk miatt került a TEK érdeklődésének középpontjába. Szélsőséges nézeteket valló emberek csoportjához tartoztak, de a technikai felkészültségük volt gyanúsabb. Nem biztos, hogy ezeket a szereket maguk akarták használni, lehet, hogy másoknak gyártottak, ezt még a rendőrségnek kell tisztáznia – fogalmazott Hajdu. Szándékaikról nem sokat tudnak még, de amit tudnak, azt sem mondhatják el. Nagyon érdekes szempontjai vannak az ügynek, nem tudják még, hova fog vezetni – összegzett Hajdu János, aki pár napot még kér annak a kérdésnek a megválaszolására is, hogy vannak-e magyar politikai szálai a két ügynek.
A Terrorelhárítási Központ szerdán azt írta: a november 20-án hatályba lépett, a terrorizmus elleni küzdelem feladatainak egységes végrehajtási rendjéről szóló kormányhatározat szerint a 3-as (közepes) terrorfokozatot kell irányadónak tekinteni. Ez - mint írták - megfeleltethető a korábbi jogszabály alapján kihirdetett "B" fokozatnak.
A 3-as (közepes) fokozat akkor rendelhető el, ha az ellenőrzött vagy részben ellenőrzött információk a fenyegetettség szintjének növekedésére utalnak vagy az EU, illetve a NATO tagállamában, vagy a szomszédos államok valamelyikében terrorcselekményt követtek el, amelynek hatásaként Magyarország fenyegetettségének növekedése valószínűsíthető.