Dr. Kardkovács Zsolt;U1 Research;sportanalitikai rendszerek;

- Modern módszerrel a teljesítményfokozásért

A sportanalitika egyre jobban teret nyer a sport, elsősorban a csapatsport világában. Magyarországon főként a vízilabdában, a teniszben, és az utánpótlás labdarúgásban lehetnek nagy lehetőségek. Dr. Kardkovács Zsolt, az U1 Research ügyvezető igazgatója beszélt a módszer előnyeiről.

- Milyen rövid és hosszú távú előnyei vannak a sportanalitikai rendszerek használatának?

- A sportanalitika egyre jobban teret nyer a sport, elsősorban a csapatsport világában. Már az ókori atléták, küzdősportolók is megfigyelhették a megfelelő mozdulatok fontosságát, az ellenfél fogásait, tudatosan készülhettek az erő beosztására, a hajrázására. Mindezzel tehát analitikai tevékenységet végeztek. Ezek az elemzések aztán kiegészültek feljegyzésekkel, edzéstervekkel, az ellenfél tudatos és hosszútávú megfigyelésével, a játékosok fejlődésének regisztrálásával. Idővel aztán a technika is segédkezet nyújtott az edzőknek, elemzőknek, a videófelvételek közös elemzésével, a fontos mozdulatok újrajátszásával tudatosítani lehetett a versenyzőkben a fontos részleteket. 2015-ben sportanalitika alatt olyan sportelemzéseket értünk, amelyek nagyfokú automatizáltsággal és részletes információkkal segítik a felkészülést. Nem történik tehát más, mint az ősi igényt a legmodernebb, az iparban és a termelésben egyébként már használt eszközökkel próbáljuk megválaszolni. Az a csapat, amely tudja, hogy az ellenfél, milyen gyors, kinek passzol leginkább, a csatár hová lövi szívesen a labdát, az helyzeti előnyben van az ellenféllel szemben. Ha pedig mindezek az információk szinte automatikusan előállíthatók, akkor nincs edző a földön, aki nemet mond egy ilyen segítségre.

- Mely sportágakban használnak már hasonló rendszereket itthon, és hol lehetne még alkalmazni?

- A vízilabdában, a teniszben, és a labdarúgás tekintetében főként az utánpótlásban látunk olyan lehetőségeket, ahol a hazai viszonyokhoz és igényekhez illeszkedő hazai cégek magyar fejlesztésű szoftverekkel, megoldásokkal jelentkezzenek. Ennek alapjai megvannak, a sportszövetségek és az egyetemek nyitottak a téma iránt, egyre többet beszélnek erről, és ennek megvan a hazai informatikai bázisa is.

- Az U1 Research mely hazai szövetségekkel, intézményekkel működik együtt a fejlesztések során?

- Nem meglepő, hogy a vízilabda, a tenisz, a kézilabda és a labdarúgás területén mozog kutatócsapatunk is. Szeretném kiemelni, a sportanalitika adatvédelmi szempontjait is. Sem klubszinten, sem szövetségi szinten nem mindegy, hogy egy olimpiai csapat, vagy válogatott felkészüléséről szóló adatokat ki és hogyan kezeli, megvan-e a lehetőség ezen versenyeztetés szempontjából kulcsfontosságú adatok kiszivárogtatására. Nemzeti érdek, hogy a sportra elköltött támogatást a lehető leghasznosabban és legbiztonságosabban használják fel, s biztosítsuk, hogy a magyar sportolók, vagy utánpótláskorú gyerekek fejlődési adatait magyar kezekben és még inkább biztonságban tudjuk saját rendszereinken belül.

- Milyen lépéseket tesznek a módszer jobb megismertetésére?

- Mintegy két-három éve léptünk a sportanalitika területére, mi a videóalapú rendszerek fejlesztésében dolgozunk. A téma fontosságához mérten, tekintettel arra, hogy a kutatás-fejlesztést nonprofit alapon végezzük, a témában blogot is indítottuk (videoanalytics.today), ezen túl pedig találkozókat, konferenciákat szervezünk, és sokat dolgozunk azért, hogy hazai sportanalitikai projektek indulhassanak.

Az „életéért” küzd az Arsenal labdarúgócsapata Bajnokok Ligája csoportkörének ötödik fordulójában. Az „ágyúsoknak” mindenképp győzniük kell a Dinamo Zagreb ellen, ha ott szeretnének lenni a nyolcaddöntőben.