Togói focistákra támadtak
2010. január 8-án a togói labdarúgó válogatott éppen az Angolában megrendezendő Afrikai Nemzetek Kupájára (CAN) igyekezett a Kongói Köztársaságon keresztül, mikor a határt átlépve Cambidé tartományban haladva a térség függetlenségéért harcoló milícisták tüzet nyitottak a csapat buszára, amelyet az őket követő biztonságiak viszonoztak. A fél órán át tartó tűzpárbaj során a játékosok a székük mögé bújva próbálták átvészelni az akciót, több utas, köztük játékosok, két orvos és egy újságíró súlyosan megsérült. Az akció során életét vesztette a sofőr, a csapat másodedzője és sajtófelelőse. A merényletet követően Togó visszalépett a tornáról és bojkottra szólította fel a többi résztvevőt is, ám végül úgy döntöttek, mégis pályára lépnek. Az ország kormánya azonban hazarendelte Angolából a nemzeti csapat játékosait és vezetőit.
Vér és döbbenet Bostonban
Az Egyesült Államokban a 2001. szeptember 11-i terrortámadások óta rendkívül szigorú biztonsági intézkedések közepette bonyolítják le a különféle sporteseményeket. Elvileg kiválóan biztosították a 2013-as bostoni maratont is, a célegyenesben azonban egymástól 200 méterre két robbanás történt. A merénylet három áldozatot követelt, közel kétszázötven sérülttel. Az Amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) nyomozása egy csecsen származású testvérpárhoz vezetett, Dzsohar és Tamerlan Carnajevhez. A leszámolás során Dzsohar Carnejevet több lövéssel ölték meg a kommandósok, míg Tamerlan menekülni próbált, de elfogták. Kihallgatásán elmondta, hasonló támadást terveztek intézni a világ egyik legnagyobb sporteseménye, a New York-i maraton ellen is. Az eset után minden maratoni futás során megemlékeztek a bostoni áldozatokról.
A futball legsötétebb hete
Szót kell ejteni a 2015. november 13-i eseményekről is, amikor az Iszlám Állam a Franciaország-Németország futballmérkőzésen hajtott volna végre támadást. A biztonságiaknak köszönhetően azonban nem tudtak bejutni a stadionba, így a terroristák az utcán robbantották fel a testükre rögzített bombát. A stadionban a játékosok és a nézők is jól hallhatták a két robbanást. Több focista családtagja is érintett volt a párizsi merényletsorozatban. A Bataclan koncertteremben tartózkodott az iszlamisták támadása idején az Atlético Madrid és a francia válogatott támadója, Antoine Griezmann lánytestvére, aki végül élve került ki a poklok poklából. Griezmann később Istennek mondott köszönetet a Twitter közösségi oldalon. Lassana Diarra unokatestvére azonban nem volt ilyen szerencsés, ő az utcai lövöldözésekben életét vesztette.
Ezzel azonban még nem értek véget az események. A terrorfenyegetés magas szintje miatt elhalasztották a múlt keddre tervezett Belgium-Spanyolország barátságos összecsapást. Németországban pedig konkrét fenyegetés miatt maradt el Hannoverben a Hollandia elleni felkészülési meccs. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung szerint egy rendkívül részletesen kidolgozott terrorakciót előztek meg a lemondással. A stadionban akartak felrobbantani a terroristák három bombát. A 40 ezer néző között ott lett volna Angela Merkel kancellár is. Az újságírók és az ott dolgozók már a stadionban tartózkodtak, amikor a megszületett a mérkőzés lemondásáról szóló döntés. A merényletet kitervelő csoport bármikor ismét lecsaphat – vélték német biztonsági körök.
Hétvégén egy sor belga bajnoki találkozó maradt el a terrorfenyegetés miatt.