Frusztráltak, túlterheltek, gyanakvók és félnek a tanárok az iskolákban, mivel a mai közoktatási rendszer egyedüli döntéshozója az állam, amely egyebek mellett az igazgatók saját szája íze szerint történő kinevezésével, a bürokratikus és megalázó tanfelügyeleti rendszerrel totális ellenőrzést valósít meg. Ez csak néhány a köznevelést sújtó problémák közül, amelyekre a tanárok a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) szombati, a Magyar Közoktatás Napja alkalmából megrendezett fórumán akarták ismételten felhívni a kormány figyelmét. Galló Istvánné, a PSZ elnöke elmondta: ezen a napon ünnepelnie kellene a szakmának, ám a köznevelés átszervezése miatt erre semmi okuk.
A rendezvény alcíme a következő volt: "Az igazság pillanata - Hogy érzed magad?". A PSZ ezzel arra szerette volna ösztönözni a tanárkollégákat, mondják el nyíltan, mit is gondolnak a rendszerről, milyen körülmények között dolgoznak az iskolákban. Mint ismert, Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár nemrég büszkén hangoztatta: az államtitkárság tudomása szerint a tanárok nagyon jól érzik magukat, az iskolákban nagyon jó a hangulat. A PSZ ezzel nem ért egyet, ahogy a fórumon résztvevő tanerők többsége sem: az iskolákban szakmai önállóságról már alig lehet beszélni, az egyentankönyvekből képtelenség tanítani, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) még az oktató-nevelő munkához szükséges alapfeltételeket is alig - vagy egyáltalán nem - tudja biztosítani.
Többen egyetértettek abban, hogy a 2010 után kialakult oktatási rendszer nem a gyerekekről szól, de pedagógusellenes is. Sokan panaszkodtak a megnövekedett bürokratikus terhekre, amelyek miatt nincs elég idejük arra, hogy a kötelező tananyag ledarálásán kívül foglalkozhassanak a gyerekekkel. Szóvá tették azt is, hogy a Klik a tanévkezdés óta nem folyósítja az óraadó tanárok díját, az egyik felszólaló a harmadik fizetetlen hónapban emiatt fel is mondott. "Miért nem mozdulunk!?" - vetette fel az egyik tanár, majd hozzátette: ez a probléma más társadalmi csoportokban is felvetődik.
Igaz, ahogy arról lapunk is beszámolt, a Klik a minap 26 milliárd forintot kapott a kormánytól az elmaradt utalásokra, a PSZ ugyanakkor hangsúlyozta: az alapprobléma továbbra is megmaradt, a Klik költségvetését rosszul tervezték meg. A fórumon a kormány által verbuvált Nemzeti Pedagógus Kar közelmúltban elfogadott pedagógus etikai kódexéről is szó esett, ez a résztvevők szerint minősíthetetlen és elfogadhatatlan. A PSZ sérelmezte, hogy a kódex elfogadásával nem várták meg az Alkotmánybíróság (Ab) határozatát. A szakszervezet még november elején fordult az Ab-hoz, szerintük ugyanis a kódex alaptörvény-ellenes.
A fórumon elhangzottak lényegét összefoglalva a PSZ levélben fordul Orbán Viktorhoz és válaszától függően dönt majd a további lépésekről - mondta Galló Istvánné. Ha nem kapnak választ a miniszterelnöktől, december 5-én szakszervezeti kongresszuson döntenek arról, szervezzenek-e januárra demonstrációt a közoktatás tarthatatlan helyzete miatt.