A párizsi merényletek utáni megnövekedett terrorveszélyre való tekintettel szigorú biztonsági óvintézkedések mellett tartották meg szombaton a tavaly óta Méltóság és Szabadság napjaként ünnepelt kijevi Euromajdan mozgalom kezdetének két éves évfordulóját, november 21-t. A központi kijevi rendezvényt terror nem, csupán elégedetlenkedő tüntetők zavarták meg.
Azóta már szertefoszlottak az Európai Unióhoz való gyors csatlakozási remények Ukrajnában, sőt már a rendszerváltáshoz kapcsolódó álmok is. Az ukránok egyre kiábrándultabbak, úgy érzik, nem rendszerváltás, inkább csak rezsimcsere történt. A kijevi vezetés tisztában van ezzel a hangulattal, Petro Porosenko államfő az évfordulóra kiadott nyilatkozatában hangsúlyozta, a reformok még nem vezettek az életszínvonal növekedéséhez, és tudja, sokan elégedetlenek a reformok sebességével és minőségével is. Az államfő ugyanakkor kiemelte, „Janukovics diktátor rezsimje” arra törekedett, hogy „kisorosz autonómiává” alacsonyítsa Ukrajnát, amit viszont meghiúsított az Euromajdan.
A szombati kijevi emlékkoncertet megzavaró tüntetők a jelenlegi hatalommal szembeni elégedetlenségüknek adtak hangot. Egy felmérés szerint a lakosság 72 százaléka gondolja úgy, Ukrajna rossz irányba halad. Az UNIAN hírügynökség által ismertetett kutatás szerint a lakosságot leginkább foglalkoztató problémák között változatlanul a kelet-ukrajnai háború vezet, de nőtt azok aránya, akiket inkább aggaszt az áruk és a szolgáltatások drágulása (63,3 százalék az augusztusi 58,2 után), a közüzemi szolgáltatások tarifáinak emelkedése (57,9 - 53,5), a jövedelmek alacsony szintje (36,4 -33,5), mint a Donbász.
Az Oroszország elleni szankciók újabb fél éves meghosszabbításáról egyeztek meg a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az EU-t tömörítő G20-csoport hétvégi törökországi csúcstalálkozóján – közölte a Reuters brit hírügynökség magas rangú európai diplomatára hivatkozva. Kijev arra kérte a nemzetközi közösséget, az Iszlám Állam elleni harc miatt ne függesszék fel a Moszkva elleni szankciókat.