Mint arról akkor hírt adtunk, a tapasztalt, háromezer órás sportrepülő, Mircea Craciun, augusztus hatodikán a Brassó-közeli Vidombák repülőtérről indult távrepülésre a D-5855 lajstromjelű, 18 méteres, modern műanyag vitorlázó géppel, amely tehát német bejegyzésű, de az iho/repülés akkori értesülései szerint már magyar üzemeltetésben volt, és Craciun, aki barátja volt a magyar sportrepülőknek, magyaroktól kapta használatra. A gép korábban szerepelt az őcsényi Vitorlázórepülő Eb-n is.
Craciun aznap a déli órákban szállt fel vontatásból, leoldás után pedig mindössze két-három órás repülésre indult a nemrég összeszerelt gép kipróbálására. Mintegy fél órával a start után a Predeal körzetében lévő rádiótelefon-cellában azonosították utoljára a mobilja jelét, de maga a pilóta nem telefonált és rádión sem jelentkezett többé. Az esti órákban indult be a keresés, amit aztán, nagy erőkkel, több héten át folytattak, eredménytelenül, pedig katonai és mentőhelikopterek, valamint román sportklubok gépei is próbálták a levegőből megtalálni a pilótát, és természetesen komoly erők próbáltak a gép nyomára bukkanni a földön is. Mivel a JS1 még az utolsó jel után is bőven repülhetett, ezért a kutatást kiterjesztették szinte az ország teljes belső körzetére, a Déli Kárpátokra és a Székelyföldre is.
November 21-én egy turista jelezte a 112-es segélyhívón a hatóságoknak, hogy megtalálta egy vitorlázógép roncsait és benne a pilóta holttestét is. A brassói csendőrség hamarosan megerősítette a hírt, lezárták a helyszínt, és megindultak az előkészületek a roncsok és a holttest lehozatalára a hegyekből, de az est beálltával ezzel egyelőre fel kellett hagyni. Közben természetesen a balesetvizsgálók is dolgoznak, rögzítik a nyomokat, a roncs darabjainak helyzetét.
Az eredeti cikket itt olvashatja.