A kormány által sikerként beharangozott bérrendezés ugyanis egyrészt nem kompenzálja a sokszor megalázó munkakörülményeket, másrészt fokozza is az oktatók megalázást azzal, hogy sokuk fizetése az emelés után sem lesz nagyobb, mint egyes hallgatók ösztöndíja, sőt. A Klubrádió reggeli műsorában megszólalt egy oktató, aki azt mondta, az ő fizetése csak pár év múlva éri majd el a megemelt ösztöndíj mértékét.
... a hallgatói ösztöndíjak és az oktatói bérek között így kiáltó aránytalanság jön létre. Az egyetemen oktató tanársegédek és adjunktusok 10 éve várnak a béremelésre. Számunkra teljességgel elfogadhatatlan, hogy mindössze 30-40.000 forintos béremelést ígérnek, azt is három éven át elnyújtott emeléssel megoldva: az adjunktusok nettó 147.000 forintjához, a tanársegédek nettó 122.000-es fizetéséhez - írják levelükben az oktatók. Így az a megalázó helyzet jönne létre, hogy a doktorandusz és számos oktatója bére 2018-ban körülbelül azonos lenne, pedig egy adjunktus akár már 20 éve oktat az egyetemen, és már 10 éve megszerezte a PhD-fokozatot. A tanársegédeknek 30.000 Ft-tal lenne kevesebb a bérük, mint a hallgatók ösztöndíja, úgy, hogy karunkon a tanársegédeknek is doktori fokozatuk van.A doktori hallgatók további kedvezményekkel rendelkeznek, míg az oktatók nem.
Akad oktató, aki már rég nem a számítógép hiányát tartja a legnagyobb bajnak: - olvasható a nol.hu-n - Több kollégámnál bekövetkezett a dilemma: vagy számlát fizet, vagy eszik. Nincs tovább.
A nyílt levéllel tiltakozók egyebek mellett azt kérik a kormánytól, hogy 2016 januárjától kapják meg minimum azt a bért, ami a bértábla szerint jár a doktori fokozattal rendelkező, a közoktatásban dolgozó pedagógus kollégáiknak. Ez – mint írták – a tanársegédek és az adjunktusok esetében 85 százalékos emelést jelentene, a most ígért 27 százalékkal szemben. A Népszabadság megkeresésére a Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság közölte: a béremelésre javasolt alternatívákat előzetesen egyeztették a Felsőoktatási Kerekasztal tagjaival, köztük a Magyar Rektori Konferenciával is, amely a fizetések rendezését és az emelés mértékét üdvözölte, előremutatónak nevezte.