Phenjan;ENSZ-bírálat;

- Phenjan visszautasítja az ENSZ-bírálatot

A világszervezet egyik közgyűlési bizottsága tegnap kemény megfogalmazású határozatban ítélte el Észak-Koreát az emberi jogok „széleskörű, szisztematikus és komoly mérvű megsértése” miatt. A dokumentum szövegét európai uniós illetve japán diplomaták fogalmazták meg, kiemelve, hogy a jogsértések olyan szintűek és gyakoriságúak, hogy felvetik az emberiesség elleni bűncselekmény elkövetésének gyanúját.

A nem kötelező hatályú határozat ezúttal túlment az általánosságokon és konkrét követelést támasztott a phenjani vezetéssel szemben, mondván, zárják be az évtizedek óta diplomáciai elszigeteltségben élő távol-keleti állam börtöntáborait, ahol becslések szerint 100 ezernél is több foglyot őriznek. A Phenjannal szembeni hangulatot jól érzékelteti, hogy a határozati javaslatot 112 állam szavazatával fogadták el, csupán 19-en voksoltak ellene, 50 ország képviselője pedig tartózkodott. Más kérdés, hogy a Biztonsági Tanácsban nincs túl sok esély egy hasonló dokumentum elfogadására, ott ugyanis Észak-Korea egyetlen igazi megmaradt szövetségese, Kína vétójoggal rendelkezik.

Phenjan szinte azonnal reagált is, éles hangú nyilatkozatban utasítva el a világszervezet bizottságának „beavatkozását” belügyeibe. Az észak-koreai állam ENSZ-nagykövete a határozatot a „világméretű politikai konfrontáció” termékének nevezte, s azzal vádolta az Egyesült Államokat és szövetségeseit, hogy „összeesküvést szítanak” országa ellen.

Egy friss Ipsos Mori-felmérés szerint Jeremy Corbynt, a brit Munkáspárt új vezérét kedvezőbben ítélik meg britek, mint a kormányfőt, David Cameront. A közvéleménykutatás szerint a tory miniszterelnök teljesítményével csupán a megkérdezettek 40 százaléka elégedett, míg 55 százalék elégedetlen. Corbynnal, a Labour új pártvezérével 37 százalék elégedett, s 40 százalék elégedetlen, azaz, nettó 3 százalék mínuszban áll, ám Cameron hasonló eredménye mínusz 15 százalék.