;

konferencia;Magyar Olimpiai Bizottság;Tobai-Sike Renáta;Országos Sportegészségügyi Intézet;"Mi vár ránk Rióba?";

Konferenciát rendeztek Rio megismerése céljából FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Nem kell tartani a riói nyártól

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és az Országos Sportegészségügyi Intézet (OSEI) "Mi vár ránk Rióba?" néven konferenciát szervezett, ahol a helyszínen várható körülményekről volt szó. Két olimpiai résztvevőnk, a sportlövő Tobai-Sike Renáta és a szörfös Gádorfalvi Áron lapunknak nyilatkozott a felkészülésről.

Még 259 nap van hátra a jövő évi riói olimpiai játékokig, ami augusztus 5. és 21. között tart: ebben az időszakban Brazíliában tél van. Az elmúlt 30 év alapján az augusztusi átlaghőmérséklet ugyanannyi (21,8 Celsius-fok) Rióban, mint Budapesten. Sőt, a magyar fővárosban a napos órák száma több ebben a hónapban. Egyedül a 77 százalékos páratartalom okozhat problémát. "Biztosan jó idő lesz, de én imádom a meleget. Egyedül attól félek, hogy milyen oltásokat adnak majd be nekünk. Szerencsére a következő hónapokban túl leszek rajta, mert ha közvetlenül Rio előtt kellene átélnem, akkor kiszaladnék a világból" – mondta nevetve lapunknak a sportlövő Tobai-Sike Renáta.

A 37 éves olimpikonunk már 2014 szeptemberében, a granadai világbajnokságon kvótát szerzett – első magyarként –, miután a sportpisztoly és a légpisztoly versenyszámban is bronzérmes lett. Tobai-Sike örül neki, hogy így majd' két éve van felkészülni. "Az első pár hónap arról szólt, hogy felkapott a média, azt meg kellett szokni. Ugyanúgy kellett dolgoznom, és edzésekre járni, de mellette mindenkinek megfelelni. Az elmúlt évben sok mindenen változtattam: új fegyvert, szemüveget és lövészcipőt is szereztem be – mesélte 2014 legjobb magyar sportlövője, aki próbálja nem túl misztifikálni az olimpiát. – Azt csinálom, mint szoktam, legfeljebb kevesebbet utazok majd. Nem vállalnám be azt, mint tavaly, amikor Koreától Amerikáig végigrohantam a világot."

A konferencián kiemelték, hogy kulcsfontosságú lesz az olimpikonjaink átállása a helyi időzónára. Dr. Kovács Péter, az OSEI képviseletében elmondta, már a repülőútra – mely átlagosan 14 óra 45 percet vesz igénybe, és 10 ezer kilométeres távot jelent – kipihenten kell érkezni a sportolóknak. Ehhez hozzá lehet már szokva a szörfös Gádorfalvi Áron, aki hatodik olimpiájára készül. "Leginkább a sydney-i ötkarikás játékokat szerettem, és a legnehezebb a pekingi volt: a kínai fővárostól 700 kilométerre versenyeztünk, óriási áramlás, köd és magas páratartalom volt. A lokális tényezők nagyon fontosak a mi sportágunkban" – hangsúlyozta a Népszavának a 37 éves sportoló, aki az idei ománi szörf-vb-n lett 22., és szerzett kvótát.

Gádorfalvi 1996-ban, Atlantában a 40., 2000-ben, Sydneyben a 24., 2004-ben, Athénban a 22., 2008-ban, Pekingben a 19., míg 2012-ben, Londonban a 25. lett. A magyar szörfös – aki elmondása szerint még a 2024-es olimpiát is bevállalná – úgy érzi, Rióban az első tíz között zárhat. "Két éve volt egy sérülésem, és egy éve műtötték meg a térdemet. Most már viszont 90 százalékosnak érzem maga" – jelentette ki Gádorfalvi, akinek lesz lehetősége feltérképezni az olimpiai helyszínt a megmérettetés előtt. Tizenhét sportolónk már tesztelte, hogy milyen körülmények várnak majd rájuk és társaikra a brazil nagyvárosban.

Matolcsy György "egy öntörvényű közgazdász" - írta 2013 márciusában, a magyar jegybankelnök kinevezésekor a Financial Times. Majd egy év múlva, 2014 tavaszán, tevékenységét már az "elszabadult hajóágyúhoz" hasonlították, bár elismerték, hogy a forint alapkamatának drasztikus gyengítésének vannak pozitív hozadékai is. Vajon mit mondana a vezető pénzügyi napilap publicistája 2015 késő őszén, amikor az MNB elnöke több százmilliárd forintra tehető pénzszórása már egyértelműen személyes érdekeket is szolgál azzal, hogy balatonakarattyai polgármesterként tevékenykedő felesége szűkebb pátriájában vásároltatott a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) egy üdülőingatlant?