Brüsszel döntése Paks II ügyében egyelőre nem kerül szóba.
A párizsi terrortámadás ürügyén azonban a miniszter hosszasan megismételte a már sokszor hallott kormányzati álláspontot a menekülthelyzet kapcsán, sőt, mint mondta, a védelmet tovább kell fokozni.
"A franciák elleni támadás minden magyar elleni támadás" - jelentette ki tőle szokatlanul némi pátosszal Lázár János, aki részletes tájékoztatást is adott a hírekből alapvetően már ismert mozzanatokról.
Sorra került az EU tehetetlensége, és persze Merkel kancellár az ő "a menekülteknek meghívókat küldő" Németországáról, újdonságot nem hallottunk ez ügyben sem a minisztertől, aki hangsúlyozta: amióta Magyarország megépítette a maga kerítéseit, gyakorlatilag nem kell menekültek érkezésével számolni.
(Lázár János közel 20 percet beszél, de Brüsszel döntése Paks 2 ügyében nem került szóba)
Beszél azonban a miniszter a kvóta-ügyről, és ismét elmeséli, hogy a választópolgárokkal való találkozáskor egyre inkább azt tapasztalja: mindenki egyetért a kötelező uniós kvóta ellen fellépő Fidesszel, buzgón írogatják alá az aláírásgyűjtő íveket. Az ismétlések innentől kezdenek kínossá válni, Lázár János ugyanis arról beszél - dicséretére (?) szólva elképesztően folyamatosan - hogy Magyarszág nem akar befogadni senkit, pokoli veszélyeket rejtene ránk nézve a kvóta.
Németország, Merkel, alapvető nézeteltérés, Unió, terrorveszély, kvóta, felelősségvállalás, embercsempészet, Magyarország a jó példa...ésatöbbi.
És most! 25 perccel a tájékoztatás elkezdése után Paks kerül szóba.
Lázár János: "2013 novemberében tájékoztattuk az Európai Bizottságot az oroszokkal kötött szerződésről, a brüsszeli testület 2015 decemberében döntött úgy, hogy megvizsgálja az ügyet." ( haha, kellene nekik is egy bürokráciacsökkentő csomag - szellemeskedett közben a miniszter.) "A kérdéseket természetesen készek vagyunk megválaszolni, a konstruktív együttműködés alapján." Majd a miniszter a szuverenitásunk jegyében gyakorlatilag kikérte magának, hogy Brüsszel beleavatkozzon Magyarország döntéseibe, a Paks II szerződés megtámadását pedig "kereskedelmi alapúnak" minősítette, alapvetően azzal vádolva az uniót, hogy saját nagyvállalatai érdekében kötözködik velünk.
Paks ügyében minden megy előre - szögezte le Lázár János jelezve, ha kell Magyarország bíróságra is megy.
Hangsúlyozta: de kész arra is, hogy a következő két hónapban egyeztetéseket folytasson a 12 milliárd eurós beruházással kapcsolatban. Magyarország garantálja, hogy a projekt 60 százalékának erejéig magyar és más uniós vállalkozások is bekapcsolódhassanak verseny keretében.
Leszögezte: jelenleg nincs olyan atomenergetikai fejlesztés Európában, amit tendereztettek volna.
Lázár állítja, továbbra is cél a földbérleti szerződések felülvizsgálata
Az állami földek jelenleg is zajló értékesítéséről szólva a miniszter elmondta: rendezett formában zajlanak az árverések, a gazdák már mintegy 60 milliárd forintnyi hitelígérvényt kértek a Magyar Fejlesztési Banktól.
A parlament kedden elfogadta a földforgalmi törvény módosításának egyszerű többséget igénylő részét - amely alapján felülvizsgálhatják a haszonbérbe adott földek bérleti díját -, elutasította azonban a sarkalatos passzusokat, amelyek azt tették volna lehetővé, hogy korábbi haszonbérleti szerződések is felülvizsgálhatók legyenek.
A miniszter kijelentette: a kormány nem tesz le erről a célkitűzésről, és meg akarja nyitni a korábbi földbérleti szerződések felülvizsgálatának lehetőségét, erre hamarosan új javaslata is lesz.
A kormány rábólintott
- Budapest és Pest megye szétválására 2020-tól
Lázár János hangsúlyozta: a kabinet a szétválás módjáról nem döntött, abban döntő szavuk lesz a Pest megyei településeknek.
-
24 milliárd forintos BKV-finanszírozásra
Emellett a nemzetgazdasági miniszter tovább tárgyal a fővárosi közösségi közlekedéssel kapcsolatban.
- Egy új nemzeti könyvtár létrehozására
Hamarosan ötletpályázatot hirdetnek, melynek tömbje Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeum mögött, a Palotanegyedben épülhet meg.
Quaestor - A kormány egyeztetni akar a bankszövetséggel
Az Alkotmánybíróság (Ab) kedden megsemmisítette a Quaestor-károsultak kárrendezésről szóló törvény egyes részeit.
Lázár János elmondta: a kabinet értelmezése szerint a bankok teherviselésbe bevonását jóváhagyta az Ab.