hulladék;Európai Bizottság;Paks;

Népszava fotó

- Megindította a kötelezettségszegési eljárást Brüsszel Paks ügyében

Az Európai Bizottság Jávor Benedek tavalyi panasza nyomán elindította a kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen a közbeszerzési szabályok megsértése miatt a paksi bővítésnél - tudatja Facebook-oldalán a Párbeszéd Magyarország EP-képviselője. 

Az Európai Bizottság ma úgy döntött, hogy megindítja a jogsértési eljárást a Paks II atomerőmű projekt ügyében - olvasható a dokumentumban

A közleményben a bizottság egyebek mellett azt írja: Magyarország versenyeztetés nélkül, nem átlátható folyamat részeként ítélte oda a két új reaktorblokk építésére és két másik korszerűsítésére vonatkozó megbízást, a bizottság szerint ez nincs összhangban az uniós közbeszerzési előírásokkal. Lucia Caudet, a bizottság illetékes szóvivője kitérő választ adott az MTI-nek arra a kérdésre, hogy elrendelte-e ezzel egy időben a projekthez kapcsolódó közbeszerzések felfüggesztését a brüsszeli testület. A bizottság két uniós irányelve hivatkozik. Mindkettő azt mondja ki, hogy az uniós közbeszerzési szabályokat államközi szerződés alapján akkor lehet mellőzni, ha maga a kormányközi megállapodás összhangban áll az uniós alapszerződéssel, a bizottság pedig pont ezt vitatja.

Szegény, szegény Lázár János és Aszódi Attila lelkesen hivatkoznak José Manuel Barroso tavaly februári levelére, amelyben szerintük a Bizottság akkori elnöke jóváhagyott mindent Pakssal kapcsolatban. Az elfoglalt uraknak nyilván nem volt idejük elolvasni az általuk hivatkozott levelet, úgyhogy most segítek nekik - írja Jávor Benedek a hír kapcsán. Barroso elnök egészen konkrétan azt írja a levélben, hogy általánosságban az Euratom alapján nincs kifogása a magyar-orosz egyezmény ellen, de természetesen a megvalósítása során be kell tartani minden egyéb uniós jogszabályt. Különös tekintettel az állami támogatással és a közbeszerzésekkel kapcsolatos előírásokra. A kormány által fedezékül használt levél sajnos visszafelé sül el. Pont azt bizonyítja, hogy a Bizottság előre szólt, hogy baj lesz belőle, ha megsértik az uniós jogot. Baj is lett belőle. Na, ugye? És hogy semmi kétség ne legyen, itt a levél.

Lázár a Kormányinfón

"2013 novemberében tájékoztattuk az Európai Bizottságot az oroszokkal kötött szerződésről, a brüsszeli testület 2015 decemberében döntött úgy, hogy megvizsgálja az ügyet. A kérdéseket természetesen készek vagyunk megválaszolni, a konstruktív együttműködés alapján."  

Majd a miniszter a szuverenitásunk jegyében gyakorlatilag kikérte magának, hogy Brüsszel beleavatkozzon Magyarország döntéseibe, a Paks II szerződés megtámadását pedig "kereskedelmi alapúnak" minősítette, alapvetően azzal vádolva az uniót, hogy saját nagyvállalatai érdekében kötözködik velünk.  

Paks ügyében minden megy előre - szögezte le Lázár János jelezve, ha kell Magyarország bíróságra is megy. Hangsúlyozta: de kész  arra is, hogy a következő két hónapban egyeztetéseket folytasson a 12 milliárd eurós beruházással kapcsolatban. Magyarország garantálja, hogy a projekt 60 százalékának erejéig magyar és más uniós vállalkozások is bekapcsolódhassanak verseny keretében.

Leszögezte: jelenleg nincs olyan atomenergetikai fejlesztés Európában, amit tendereztettek volna.

 

Elszámolást követel az elköltött pénzekről az Együtt

Az Együtt - a Korszakváltók Pártja felszólítja a kormányt, hogy számoljon el a paksi bővítésre költött adófizetői pénzekkel és hitellel, valamint hozza nyilvánosságra a megkötött szerződéseket - ezt az ellenzéki párt elnöke közölte budapesti sajtótájékoztatóján. Szigetvári Viktor úgy fogalmazott: Orbán Viktor szálljon le Paks II döglött lováról!  A politikus hangsúlyozta, az Együtt a kezdetektől elutasította a beruházás előkészítetlenségét, ahogy azt is, hogy az ország súlyos orosz függésbe került. A pártelnök felszólította a kabinetet, hogy a bővítésre félretett magyarországi forrásokat fordítsa zöldenergiára és energiatakarékossági programokra. Új, átfogó, hosszú távra érvényes energiastratégia kidolgozását sürgette. Meg kell szüntetni a rezsicsökkentés hazugságát, és be kell vezetni egy fenntarthatóbb, rászorultsági elvű, szociális ártámogatási rendszert - jelentette ki Szigetvári Viktor.

Az MSZP kezdettől fogva aggályosnak tartja a beruházást 

A szocialista párt a paksi bővítés indulása óta folyamatosan jelezte, hogy egy ilyen óriási gazdasági-társadalmi jelentőségű megaberuházást nem lehet a közvéleménnyel és a civil-szakmai szervezetekkel való egyeztetést, valamit az európai és hazai jogszabályokat megkerülve bonyolítani - írta közleményében Tóth Bertalan. "Az aggodalmainkat igazoló uniós döntés után elvárjuk, hogy a kormány fejezze be a paksi atomberuházás körüli titkolózást, és tegye világossá, hogy milyen tanulmányok birtokában, milyen elvek mentén, és konkrétan milyen szempontok szerint zajlott a beruházók kiválasztása és a közbeszerzés!"

LMP: állítsanak le minden előkészületet!

Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján cáfolat híján azt feltételezte, hogy a kormány elkezdte lehívni az orosz hitelt, miközben több brüsszeli eljárásra lehetett számítani azzal a végeredménnyel, hogy "kútba hull az egész" beruházás.

Az uniós felfüggesztésből arra következtetett, hogy a paksi projekt nem valósul meg a tervezett formában. Az LMP-s képviselő szerint a kormánynak nem az atom, hanem igazából a hitel a fontos, a keretből "kistafírozhatja saját hátországát". Megjegyezte: egy ilyen titkosítású projektnek hatalmas a korrupciós kockázata.

Szél Bernadett szerint a hitelből az oroszok fognak jól kijönni. Ezzel kapcsolatban azt vetette fel, hogy miből kívánja azt a kormány visszafizetni, ha nem valósul meg a paksi bővítés. Azt mondta, az Orbán-Putyin megállapodás aláírása óta nyilvánvaló volt, hogy az orosz atomprojekt nem egyeztethető össze az uniós szabályokkal, sem a közbeszerzés elhagyása, sem a finanszírozás, sem a pénzügyi információk eltitkolása nem felel meg az EU-s jogrendnek.

Fidesz: Brüsszel döntése újabb támadás a rezsicsökkentés ellen (csaknem? ez is? - szerk.)

A kormányzópárt szerint a paksi atomerőmű fejlesztése elengedhetetlen a magyar lakosság és az ipar hosszú távú, olcsó, biztonságos áramellátásához. Az atomerőmű jelenlegi blokkjainak élettartama idővel lejár, ezért az ország áramellátásának biztosításához még időben bővíteni kell - mutatott rá a nagyobbik kormánypárt, kiemelve: enélkül Magyarország és a magyar emberek kiszolgáltatottak lennének, és jelentős áramáremeléssel lehetne számolni.

A paksi áram a legolcsóbb áram, ezért az atomerőmű fejlesztése nemzetstratégiai érdek. Brüsszel és az ellenzék kezdettől támadja a rezsicsökkentést, ez történik most is - rögzítették a közleményben.

A kormány a feketegazdaság visszaszorítását segítő további lépésekre készül, így az elektronikus számlarendszer elindítására és az online pénztárgépek bevezetésére a szolgáltatóknál: az autószervizeknél, taxiknál, valamint a konditermek, a wellness és a pénzváltás területén - ezt a nemzetgazdasági miniszter közölte a PwC kelet-közép európai régiós áfacsalás elleni konferenciáján, Budapesten.