párizsi terrortámadás;francia miniszterelnök;vegyi és bakteriológiai fegyverek;

Fotók: Marc Piasecki/Getty Images

- Terrorizmus - Vegyi és bakteriológiai fegyverekre is készülni kell

Fennáll a veszélye annak, hogy terroristák vegyi és bakteriológiai fegyvert vetnek be - ezt mondta Manuel Valls francia miniszterelnök a nemzetgyűlésben elmondott beszédében. A Le Monde című lap ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy vegyi fegyvert korábban már vetettek be terroristák, többek között a japán Aum szekta 1995-ben a tokiói metróban 12 ember halálát okozta, a támadásban ötvenen súlyosan megsérültek. Közben kora délután hivatalosan megerősítették: meghalt Abaaoud, a párizsi merényletek feltételezett fő szervezője.

Semmi nem zárható ki, és a szükséges óvatossággal mondom, de tudjuk, gondolunk rá, fennáll annak a vegyi és bakteriológiai fegyverek veszélye - fogalmazott a kormányfő a rendkívüli állapot három hónapos meghosszabbításáról szóló törvénytervezet vitában.  

Ez egy olyan háború, amelynek állandóan változik a frontvonala, és a mindennapjaink közepén zajlik. De ez az új háború is megtervezett egy bűnözőkből álló hadsereg által. Az elkövetési módszerek újak benne: ahogy lecsapnak és ölnek folyamatosan. A megrendelők halálos fantáziája korlátlan: fegyverek, lefejezés, élő bombák, kések vagy mindez együtt, ezúttal különösen jól megszervezett emberek vagy kommandók által - tette hozzá.

Iszlám merénylő a szomszédban

Két katonával végzett, három civil megsebesített tegnap este, majd elbarikádozta magát otthonában, és öngyilkos lett egy szarajevói merénylő. A feltételezések szerint vahhabita merénylő, szerbiai sajtóinformációk szerint Enes Omeragic sokolji lakos tegnap este támadt Bosznia-Hercegovina hadseregének két szerb nemzetiségű katonájára Szarajevo Rajlovac nevű városrészében. A támadó este fél nyolc óra körül menet be egy fogadóirodába, ahol azonnal tüzet nyitott. A két katonát itt ölte meg. Miután távozott, az utcán rálőtt egy közelben lévő autóbuszra is, ekkor megsérült meg az autóbusz vezetője és két utasa is.

Koichi Kamoshida/Getty Images

Koichi Kamoshida/Getty Images

A Le Monde című lap ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy vegyi fegyvert korábban már vetettek be terroristák, többek között a japán Aum szekta 1995-ben a tokiói metróban 12 ember halálát okozta, a támadásban ötvenen súlyosan megsérültek. Az iszlamista radikálisok azonban eddig még soha használtak vegyi fegyvereket a terrortámadásaik során.

Az is aggodalomra adhat okot, hogy a párizsi ENSZ-klímacsúcs biztonsági intézkedéseiről múlt pénteken - még a 129 áldozatot követelő esti merényletsorozat előtt megjelent - rendeletben a kormány engedélyezte a hatóságoknak az atropin szulfát használatát, amely ellenanyagként szolgálhat vegyi fegyverek bevetésekor. A rendeletben azonban akkor a kormány nem jelölt meg erre vonatkozólag külön fenyegetettséget.

Szerbia és Macedónia származás szerint szűri a menekülőket

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) belgrádi irodája közölte: Szerbia és Macedónia korlátozta a beáramló menekültáradatot, és csak a szíriai, iraki és afgán bevándorlókat engedi át. Melita Sunjic, az UNHCR belgrádi szóvivője elmondta, hogy szerda 18 óra óta a szerb hatóságok a szerb-macedón határról visszafordítják a nem szíriai, iraki és afgán állampolgárokat, illetve utóbbiak közül is azokat, akik nem rendelkeznek görög vagy macedón regisztrációs papírokkal. Eddig mintegy száz embert küldtek vissza Macedóniába.

A francia miniszterelnök megerősítette, hogy szigorúan szabályozni kell azok hazatérését Franciaországba, akik azért utaztak el, hogy a dzsihádban vegyenek részt. Emlékeztetett arra, hogy 966 emberről lehet tudni, hogy elment Szíriába vagy Irakba, 142-en ott meghaltak, 188-an még ott vannak és 242-en újra elutaztak, miután egyszer már hazajöttek Franciaországba. Ezek a számok jelzik a fenyegetettség méretét - hangsúlyozta Valls. Elmondta azt is, hogy a törvénytervezet újra szabályozza a házi őrizet használatának lehetőségét.

Kitüntették a briteket "lekapcsoló" magyar rendőröket

A Lőkösháza Határrendészeti Kirendeltség két útlevélkezelője és a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központjának egyik főügyeletese a szolgálat példamutató ellátásáért dicséretben és jutalomban részesült.  A két brit férfit a Bukarestbe tartó Ister nemzetközi gyorsvonaton igazoltatták a rendőrök múlt szombaton, ám ők sem magyarországi tartózkodásuk jogszerűségét, sem állampolgárságukat nem tudták igazolni. Egyiküknél volt ugyan egy angol vezetői engedély, a másik mindössze egy Koránt adott át a rendőröknek.  A két brit férfi korábban terrorcselekmény finanszírozása miatt egy alkalommal másfél évet, egy másik alkalommal három és fél évet töltött börtönben. 2009-ben szabadultak, és az ítélet szerint a szabadulásukat követő tíz évben csak hatósági engedéllyel hagyhatták volna el Angliát.

A jelenleg érvényben lévő jogszabály értelmében házi őrizetben tartható minden olyan személy, akinek tevékenysége megzavarhatja a közrendet. Péntek óta 118 embernek tiltotta meg a belügyminisztérium a lakhelye elhagyását. A kormány a lakhelyelhagyási tilalmat kiterjesztené minden olyan személyre, akivel kapcsolatban "komoly ok van azt gondolni, hogy a viselkedése veszélyt jelent". Ezzel az új megfogalmazással az olyan embereket is házi őrizetben lehetne tartani, akik "viselkedésük vagy ismeretségi körük, mondandójuk vagy terveik alapján gyanúsak". A házi őrizetben lévő embereknek bevonnák az útlevelét és az új jogszabály alapján megtiltható lenne, hogy kapcsolatba lépjenek olyan személyekkel, akikkel szemben felmerül a gyanú, hogy a közrendet megzavaró cselekményt készítenek elő.

Nincs a radikalizálódásra spontán született generáció, ez egy hosszú ideig tartó folyamat, konkrét helyszínekkel, mint a börtön vagy a közösségi oldalak. Ki kell szűrni a radikalizálódás jeleit, biztosítani azt, hogy az érintett hozzáértő személyek találkozhassanak ezekkel a fiatalokkal, a közösségi oldalakon és a börtönökben felvilágosító kampányt kell indítani. Ezt a tevékenységet meg kell erősítenünk, el kell mélyítenünk - hívta fel a figyelmet.

Franciaországot megtámadták. Franciaország még a döbbenet alatt áll. Erős, gyors és hatékony válaszokat várnak tőlünk - jelentette ki  Manuel Valls miniszterelnök a képviselők előtt, majd hozzátetet: érzem, hogy ezekben a padsorokban ez egy nagyon erős pillanat. A törvénytervezet egy erős Franciaország válasza, amely nem hajlik meg és soha nem fog meghajolni. Ez egy demokrácia és egy szabad ország hatékony válasza. 

A francia nemzetgyűlés délelőtt megszavazta a rendkívüli állapot három hónapos meghosszabbítását. A parlament felsőháza, a szenátus pénteken dönt a javaslatról, amelynek alapján a kormány a rendkívüli állapotot november 26-tól február végéig hosszabbítaná meg.

Denis Doyle/Getty Images

Denis Doyle/Getty Images

A média és a sajtó korlátozását, illetve ellenőrzését nem tervezi a kormány. A januári 17 áldozatot követelő párizsi merényletsorozatot követően a médiahatóság több hírtelevízió ellen is vizsgálatot indított, amiért nem egyszerűen tájékoztattak, hanem alakították az eseményeket, például azzal, hogy telefonon tárgyaltak az egyik túszejtővel.

Néhány képviselő ezért most javasolta a média korlátozását, de miután múlt pénteken valamennyi újságíró együttműködött a hatóságokkal, és csak a tényekre szorítkozva tájékoztatott, a kormány ezt nem tartotta szükségesnek. Az eredeti, 1955-ös törvényben szerepelt a sajtó ellenőrzése, de ez kikerült az új szövegből.

Kora délután jött a hír: hivatalosan megerősítették, hogy meghalt a párizsi merényletek feltételezett fő szervezője. Azonosították Abdelhamis Abaaoud holttestét a Saint-Denisben megölt terroristák között.

Christopher Furlong/Getty Images

Christopher Furlong/Getty Images

A francia nemzetgyűlés megszavazta a rendkívüli állapot három hónapos meghosszabbítását

A francia képviselők jóváhagyták a múlt pénteki, 129 áldozatot követelő párizsi merényleteket követően kihirdetett rendkívüli állapot három hónapos meghosszabbításáról szóló törvényjavaslatot.

A teljes törvénycsomagot a további módosító indítványok megvitatása után, délután óriási többséggel - 551 igen, 6 nem szavazat és egy tartózkodás mellett - elfogadták a képviselők.

A parlament felsőháza, a szenátus pénteken szavaz a javaslatról, amely alapján a kormány a rendkívüli állapotot november 26-tól február végéig hosszabbítaná meg.

Az új törvényre azért van szükség, mert a jelenlegi jogszabály szerint a rendkívüli állapot 12 napon túl csak törvénnyel hosszabbítható meg. Francois Hollande államfő november 14-én 0 órakor hirdette ki a rendkívüli állapotot 12 napra.

A jelenleg érvényben lévő jogszabály értelmében házi őrizetben tartható minden olyan személy, akinek tevékenysége megzavarhatja a közrendet. A merényletek elkövetése óta 118 embernek tiltotta meg a belügyminisztérium a lakhelye elhagyását este 8 és reggel 6 óra között. Az érintetteknek naponta háromszor-négyszer meg kell jelenniük a kijelölt rendőrőrsön.

A  csatorna jövőjét illető "háború" különböző epizódjairól a Népszava is rendre beszámolt, most pedig az Átlátszó állt elő egy izgalmas dokumentummal. Az oknyomozó portál emlékeztet: októberben hatalmas médiavisszhang övezte Andy Vajna bejelentését, miszerint megvette a TV2-t, majd talán még nagyobb, amikor ezután Fonyó Károly, Simicska Lajos régi barátja és üzlettársa jelentette be, hogy ő már korábban megvásárolta a csatornát.