Dél-Afrika;Fokváros;KKM;

- Dél-Afrika számít a magyar cégekre

Míg Magyarországon sokan megmosolyogják a "déli nyitást", a Dél-Afrikai Köztársaságban (DAK) komoly jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy egy közép-kelet-európai uniós tagállam érdeklődik a szubszaharai régióval történő kapcsolatok bővítése iránt - tájékoztatta lapunkat Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak az országban tartózkodó miniszterhelyettese. A kapcsolatok erősödését jelzi, hogy jövőre kereskedőházat nyit a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. Fokvárosban, ez lesz a pretoriai után a második.

A két ország közötti áruforgalom jelenleg kiegyensúlyozatlan, az afrikai országból származó importunk teszi ki a 95, míg exportunkban csak az 5 százalékát. Ugyanakkor figyelemre méltóbb a tőkeáramlás. A minapi bejelentés szerint az Extrem Digital, a legnagyobb forgalmú magyar online értékesítési portál 50,8 százaléka a világ egyik legjelentősebb bútorkereskedelmi cége, a dél-afrikai Steinhoff International Holdings vállalatcsoport tulajdonába került, a társaság emellett már a Kika és a Pepco üzletlánc birtokosa is. A magyar piacvezető sörgyár, a Dreher Zrt. ugyancsak dél-afrikai gyökerű, a világ második legnagyobb ilyen társasága, a SABMiller érdekeltségébe tartozik.

Bár a Dél-Afrikai Köztársaság számos kiemelkedő gazdasági eredménnyel dicsekedhet, mégis jelentős a munkanélküliség, és számos településen gondok vannak az alapvető infrastrukturális ellátottsággal. Éppen ezért keresik a kapcsolatot - a többi között - vízgazdálkodási és hulladékgazdálkodási magyar cégekkel, amelyek termelőkapacitást hozhatnának létre az országban. A szakember ellátottság elősegítése érdekében Magyarország felajánlotta, hogy ösztöndíjprogram keretében három évig évi száz-száz diák részére teszi lehetővé, hogy nálunk folytassák tanulmányaikat. Elsősorban a vízgazdálkodási szakemberek képzésére van igény.

A miniszterhelyettes beszámolt arról, hogy magyar cégek szívesen bekapcsolódnak az Európai Uniónak a térség számára felajánlott támogatási programjába, amely a már említett infrastruktúra fejlesztést, az öntözési gazdálkodás növelését segítené elő, ugyanis egyre komolyabb gondokat okoz a növekvő szárazság Afrikában - mondta lapunknak Szabó László.

Elég nagy a tanácstalanság azt követően, hogy az Alkotmánybíróság elmeszelte a Quaestor kárrendezési törvényt. Az LMP szerint a Magyar Nemzeti Banknak is ki kell vennie a részét a Quaestor-károsultak kártalanításából. Schmuck Erzsébet, a párt országgyűlési képviselője szerdai sajtótájékoztatóján a jegybank felelősségét hangsúlyozta a brókerbotrányokban, amely szerinte nem látta el kellően felügyeleti feladatait. Szerinte ezért nem lehet a szabályokat betartó pénzintézeteken "elverni a port", a nemzeti banknak kellene a jövőbeli nyereségéből egy alapot képeznie a kártalanításra.