Szakrális jellegű koncertet ad a Ghymes együttes: a Mendika című, 2007-ben megjelent lemez bővített változatát adják elő. A karácsony, mint a keresztény kultúra legnagyobb ünnepe ebben a stílusban, ebben a minőségben és ilyen méretekben napjainkban nem került színpadi feldolgozásra, bemutatásra. Ezért mindenképpen hiánypótló szerepe is van. Sok gyerek és felnőtt együtt látja, hogy a karácsony nem csak „a télapó kalandja a bevásárlóközpontban“, hanem valami egészen más.
Mint azt Szarka Tamás, a Felvidékről 32 évvel ezelőtt indult Ghymes énekese, hegedűse elmondta: bár már többször játszottak az Arénában, ott fellépni számukra mindig kitüntető élmény és fontos állomás. Ezúttal színpadra lép a Budapesti Ifjúsági Kórus és a fővárosi Liszt Ferenc Általános Iskola gyerekkórusa, összesen mintegy százötven gyerek, valamint a Magyar Légtornász Egyesület artistái, akik a Tánc a hóban című Ghymes klasszikusra adják elő mutatványukat.
- Hobóval 1994-ben, Amerikában egy fesztiválon ismerkedtünk meg, és még abban az évben meghívott minket karácsonyi koncertjére a Petőfi Csarnokba. Éveken át egyfajta mentora volt zenekarunknak, közreműködött 1996-os lemezünkön, a Tűzugráson, 2002-ben pedig Bakaballada címmel közös albumot készítettünk. Trokán Anna színművésznővel Tamás dolgozott a Nemzeti Színházban, most ő fogja elmondani a számok közötti négysoros versikéket, amelyeket a Mendika-lemezre Törőcsik Mari olvasott fel - tette hozzá Szarka Gyula.
A Ghymes az Aréna-koncert bevételének egy részét a Rum-Kastély Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Óvoda, Általános Iskola, Speciális Szakiskola, Kollégium és Gyermekotthon javára ajánlja fel. Domjánné Éder Marietta, az intézmény igazgatója elmondta, hogy a Szombathelytől húsz kilométerre található iskolában és gyermekotthonban 3 és 23 év közötti értelmi sérült gyerekekkel foglalkoznak és egyik fejlesztő tevékenységük a szinkópás zenetanítás. Guba Gábor, a szervező Danubius Music vezetője a sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy a Ghymes Aréna-koncertje az idén tízéves cég jubileumi évének lezárása lesz.
A Kossuth-díjjal elismert felvidéki Szarka fivérek által vezetett Ghymes zenekar eddigi több mint három évtizedes működése alatt 18 albumot jelentetett meg, ezek közül tíz platina, öt pedig aranylemez lett - az utolsó stúdióanyag a 2012 végén megjelent 30 fényév volt. A Ghymes jövőre új stúdióanyagot készít.
A formáció 1983-ban alakult szlovákiai magyar zenészekből a Nyitrai Pedagógiai Főiskolán és kezdetben autentikus népzenét játszott. A jellegzetes Ghymes-hangzás, amely a világzenei elemeket némi rockos ízzel vegyíti, a kilencvenes évek második felére alakult ki, azóta a zenekar óriási népszerűségre tett szert Magyarországon és a Kárpát-medencében.
A Ghymes dalainak meghatározója Szarka Tamás zenéje, irodalmi értékű szövegvilága, hegedűjátéka és éneke, ezt egészíti ki a gitáron játszó és szintén éneklő Szarka Gyula népzenei alapú szerzői zenéje.
A Ghymes dalaira a már jól ismert, sajátos stílus a jellemző, melynek meghatározója Szarka Tamás zenéje és irodalmi értékű szövegvilága. Ezt egészíti ki Szarka Gyula népzenei alapú szerzői zenéje. A Ghymes zene hat az értelemre, az érzelmekre és az érzékekre. A zene mélyről jön és erőt ad. A zenekar vallja, hogy az abban a pillanatban megszólaló élő muzsika energiája, varázsa a feltétele és záloga sikereinek.