Mesterházy Attila;polgármester;

- Mesterházy: ez a Fidesz hibája volt

Az önkormányzati törvény módosításával adna lehetőséget az Országgyűlés a kistelepülések képviselőtestületeinek, hogy akár 30 százalékkal megemeljék a polgármesterek fizetését, és változtatnának az összeférhetetlenségi szabályokon is - hangzott el a módosítás keddi általános vitájában, az Országgyűlés plenáris ülésén, ahol Mesterházy úgy fogalmazott: a béreket rendezni kell a kistelepüléseken is, hiszen az a Fidesz hibája volt, ami előidézte ezt a helyzetet.

Vigh László (Fidesz) kedden az önkormányzati törvény módosítását ismertetve azt mondta: eljött az ideje méltóképpen elismerni a polgármesterek munkáját és megemelni a fizetésüket. A módosításban az áll, hogy összesen 30 százalékkal megemelheti a helyi képviselő-testület a főállású és a feladatot társadalmi munkában végző polgármesterek fizetését, illetve egyéb megbízatást is vállalhatna a város vagy falu vezetője.

A képviselő az önkormányzatiságot egy sikerágazatnak nevezve megjegyezte: a polgármesterek hatalmas munkát végeznek, ezért érezték úgy, hogy eljött az ideje a béremelésnek. Összesen mintegy 2100 olyan - 1500 lélekszám alatti - kistelepülés van, amelyet érint a törvénymódosítás - tette hozzá. A vezérszónoki felszólalások során Vitányi István (Fidesz) azt mondta, hogy meg kellene fontolni, ne az önkormányzatok gazdálkodják ki a polgármesterek béremelését, hanem a központi költségvetés állja azt. Rámutatott, hogy a kistérségek települései általában nagyok kevés bevétellel rendelkeznek, ezért lenne szükség az állami forrásra.  

Mesterházy Attila (MSZP) azt mondta, hogy pártja minden olyan javaslatot támogat, amely a kormány mulasztását próbálja korrigálni. "Ezért mi azt mondjuk, hogy béreket rendezni kell a kistelepüléseken is, hiszen az a Fidesz hibája volt, ami előidézte ezt a helyzetet" - hangsúlyozta, azzal együtt, hogy a javaslat a mostani formájában nem támogatható. Vigh László viszontválaszában megjegyezte: a Fidesz nem elvonta a forrásokat, hanem rendezte például az önkormányzatok adósságát, amit a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány idején halmoztak fel.

Szabó Sándor, az MSZP vezérszónoka elmondta, nem látja biztosítottnak, hogy minden polgármester egyenlő arányban részesül például a plusz megbízatásokban. "Ismerve a kormány pénzosztási politikáját, itt is azok a polgármesterek járnak jól, akik kötődnek a kormányhoz" - mondta.

Az ellenzéki képviselő álságosnak nevezte, hogy azoknak a kistelepüléseknek kellene kitermelniük a béremelést, amelyek nagyon nehéz anyagi helyzetben vannak, ráadásul úgy, hogy több feladatot bíznak rájuk. Közölte: ebben a formában a szocialisták nem tudják támogatni a módosítást. Hegedűs Lorántné, a Jobbik vezérszónoka arról beszélt, hogy pártja egy 50 százalékos emelésre tett javaslatot, ehhez képest a kormány indítványa "szűkmarkú".

Szerinte sok polgármester alig keres többet a közfoglalkoztatottaknál havonta, és így nehéz megőrizniük a méltóságukat. Kifejtette, hogy ez azt jelenti, sokan mintegy nettó 50 ezer forintot visznek haza, és a kormány ezt most 30 százalékkal emelné. Hozzátette, ha az állam maga állná a béremelést, akkor annak költsége még az egymilliárd forintot sem érné el- A Jobbik ebben a formában nem támogatja a javaslatot - tette hozzá.

A képviselői felszólalások között Boldog István (Fidesz) arról beszélt, hogy az 500 fő alatti településeken ez a módosítás nem orvosolja majd azt a bevételkiesést, amit a polgármesterek előzőleg elszenvedtek, de az összeférhetetlenségi szabályok enyhítésével talán valamennyi kárpótlás éri őket.  Megjegyezte, hogy több kiegészítést is fűzött a javaslathoz.
   

A norvégok elleni két győztes mérkőzés nem csupán a futballról szólt, hanem az önbecsülésünkről is, ezért azok is büszkék lehetnek arra, amire válogatott képes volt, akik egyébként nem kedvelik a focit - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök kedden Szombathelyen.