;

Műsormagazin;Európai Bizottság;élelmiszer-biztonság;OKSZ;kiskereskedők;

- Ismét a kiskereskedők jártak rosszul

Megszűnik az élelmiszer-biztonsági felügyeleti díj 0 százalékos sávja, így a jövőben azt a kereskedelemben mindenkinek fizetnie kell. Az Országgyűlés által elfogadott törvénymódosítás értelmében a jövőben az árbevétel 0,1 százalékának megfelelő összeget kell fizetni a nettó 500 millió forintos árbevételt el nem érő, a törvény hatálya alá tartozó üzleteknek is. A felügyeleti díj számításánál a megelőző év árbevételét kell alapul venni. Ugyanakkor a kiskereskedelmi mikro- és kisvállalkozások is élhetnek a húszezer, illetve hétszázezer forintos átalányfizetés lehetőségével.

Az élelmiszerlánc felügyeleti díjat 2012-ben vezették be, s a mezőgazdasági termelőknek, élelmiszer-feldolgozóknak és a kereskedőknek kellett leróni. Akkor egységesen a nettó árbevétel 1 ezrelékét kellett befizetni. Tavaly novemberben az Országgyűlés úgy döntött, hogy sávos rendszert hoznak létre, mégpedig úgy, hogy a hét nagy hazai áruházláncnak együttesen a korábbi befizetéseiken felül, több mint 20 milliárd forinttal került volna többe a költségvetési hozzájárulás. Az Európai Bizottság azonban ezt idén fölfüggesztette és megtiltotta a díjak beszedését. A magyar kormány többször egyeztetett Brüsszelben, de egyértelművé vált, hogy az árbevétel alapján kialakított diszkriminatív sávos rendszerhez, amely megkülönbözteti a vállalkozásokat, az unió nem járul hozzá.

Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára a Népszavának elmondta, ez a jogszabály a kis élelmiszerboltokat sújtja leginkább, amelyeknek eddig nem kellett ezt a díjat fizetni. Egy átlagosan 20 százalékos árréssel dolgozó vállalkozó, aki ebből a forrásból fedezi a költségeit, kénytelen lesz ennek az összegnek az 0,5 százalékát élelmiszerfelügyeleti díj címén befizetni a költségvetésbe.

A kedden elfogadott adócsomag könnyítéseket, egyszerűsítéseket jelent az adózó magánszemélyek és vállalkozások számára egyaránt - állította Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára, az adóhatóság átalakításáért felelő kormánybiztos a parlamenti döntést követően tartott sajtótájékoztatóján.