Nagy a káosz a dohányboltokra érvényes, keddtől induló új árubeszállítási rendszer körül. A Philip Morris, a Japan Tobacco International és az Imperial ugyanis - a trafikosoktól származó információk szerint - nyíltan bojkottálják az új rendszert, vagyis egyáltalán nem szándékoznak megállapodni az állam által létrehozott Országos Dohányboltellátó (ODBE) Kft-vel, így szállítani sem fognak neki. A gyártók abban bíznak, hogy az Európai Bizottság (EB) kötelezettségszegési eljárást indít majd a mutyigyanús monopólium miatt, így az új beszállítói rendszerből nem lesz semmi - írja az index.hu.
Passzivitásukat leginkább a fogyasztók érezhetik majd, az EB döntéséig - ami előre láthatóan 3-4 hétbe telhet - a szállítók termékei hiányozhatnak a dohányboltok polcairól. Így előfordulhat, hogy Marlborót, Helikont, Multifiltert, Philip Morrist, Benson&Hedgest, vagy Golden Gate-et keresve sem lehet majd találni a trafikokban. S ugyan a dohányboltok előre látván a helyzetet, megpróbálták kivédeni a helyzetet - a régi csatornákon minél több árut rendeltek -, ez mégsem jelent hosszú távú megoldást. A felhalmozott készletek egy idő után elfogynak majd, és a törvény miatt a dohányellátót nem tudják majd megkerülni. Igaz, az állami cégnek áruja jelen állás szerint nem nagyon lesz, kivéve persze a BAT saját termékeit (PallMall, Dunhill, Sopianae, Lucky Strike).
S a fogyasztókat további változások is sújthatják. Ahogyan arról korábban beszámoltunk, akár 200 forinttal is többe kerülhetnek majd egyes dohánytermékek januártól, ha megvalósul a kormányzat elképzelése, miszerint az egészségre "különösen veszélyes" cigarettákat (például a mentolos) szálanként 4 százalékos különadóval sújtanák. Ez dobozonként csupán 76 forint pluszt jelent ugyan, de ha ezt áthárítják a fogyasztókra, a különböző adóterhek (21,26 százalékos áfa, illetve a jövedéki adó, ami a kisker ár 54,8 százaléka, plusz a 13 százalékos kiskereskedelmi árrés) hozzáadása után a termékek dobozonként 170-180 forinttal is többe kerülhetnek majd. Pontos számok még nincsenek, az új adóval kapcsolatos információk nagy része még a nagykereskedelmi szereplők előtt sem ismertek.
Annyi biztos csupán, hogy marad a káosz, ami a kormányzat egészségmegőrző logikája ellenére több dologhoz is vezethet: csökkenhet a cigaretták kereslete, nőhet a cigaretta-feketekereskedelem, vagy az emberek egyszerűen azt fogják megvenni ami elérhető lesz számukra. A cigihiány olyan embereket is a feketepiac irányába terelhet, akik eddig nem éltek ezzel a lehetőséggel, viszont ha áttérnek illegális beszerzési csatornákra, akkor visszaszerezni már nehezebb lehet őket.