Orbán Viktor;Kósa Lajos;Rogán Antal;Fidesz-kongresszus;menekültkvóta;

Pokorni Zoltán, Kósa Lajos, Orbán Viktor, Pelczné Gáll Ildikó, Varga Mihály: alig marad régi ember a pártvezetésben FOTÓ: NÉPSZA

- Pofavizit lesz a Fidesz-kongresszus

Pontos forgatókönyv szerint zajlott volna vasárnap a Fidesz sorrendben 26., tisztújító kongresszusa. Orbán Viktornak ezúttal sem lesz kihívója, és bár három új alelnököt is megválasztanak majd a küldöttek, hiszen Lázár János, Kósa Lajos, valamint Pokorni Zoltán leköszön, a résztvevők számára annyi izgalom sem marad, hogy ezért a három posztért legalább négy ember induljon, így formálissá válik a voksolás. Az is tudható, hogy a kongresszus politikai nyilatkozatot fogad el az uniós migrációs kvóták ellen, az egyetlen nyitott kérdés, Orbánt már most vagy csak később lesz-e ismét a párt hivatalos miniszterelnök-jelöltje.

Frissítés: Elhalasztják a Fidesz-kongresszust

Megerősítették Magyarország védelmét - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök szombaton. A nemzetbiztonsági kabinet rendkívüli ülésén úgy döntöttek, elhalasztják a Fidesz vasárnapra tervezett kongresszusát, miután súlyos terrortámadás rázta meg Párizst. A merényletsorozatban 128 ember vesztette életét, és legalább 200-an megsérültek, közülük 80-an súlyosan. Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági tanácsadója szombati rendkívüli sajtótájékoztatón mondta el: növelik a rendőri jelenlétet az utcákon, a tereken, a repülőtéren, de Paksnál is, és szigorítják a kiemelt intézmények, valamint a határok ellenőrzését is. Bakondi úgy nyilatkozott, hogy Magyarországon nincs terrorveszély, de ezek az intézkedések szükségesek. Holnap nemzeti gyásznapot rendeltek el hazánkban.

Korábban írtuk: Pofavizit. Fideszes forrásunk így értékelte a kormánypárt vasárnapi kongresszusát. Hozzátette, a küldöttek többsége persze hónapokra muníciót kap majd a Millenárison, leginkább ahhoz, hogy szűkebb közösségében legyen mit mesélnie. A holdudvar számára viszont azért fontos az effajta esemény, mert mindenki megmutathatja, milyen fontos, hiszen meghívták a tisztújításra. A holnapi kongresszus ennek ellenére a korábbinál több változást hoz, hiszen a küldöttek három új alelnököt választanak. A jelenlegi négy alelnök közül ugyanis csak Pelczné Gáll Ildikó EP-képviselő marad a helyén Lázár János két, Kósa Lajos nyolc, Pokorni Zoltán pedig tizenkét év után távozik a pártvezetésből.

Lázár azért köszön le, mert a Fideszben íratlan szabály, hogy kormánytag nem vállal tisztséget a pártvezetésben. A Miniszterelnökség vezetője 2013 szeptemberében még államtitkárként váltotta ezen a poszton az akkor már miniszterré kinevezett Varga Mihályt. Az eddigi ügyvezető alelnök, Kósa Lajos októberben, amikor a Fidesz frakcióvezetőjévé választották bejelentette, miután emiatt amúgy is automatikusan résztvevője az elnökség üléseinek, átadja a helyét valaki másnak. Pokorni viszont már korábban jelezte, polgármesterként ki akar szállni az országos politikából. Helyüket Gulyás Gergely, a parlament alelnöke, Kubatov Gábor pártigazgató és Németh Szilárd rezsibiztos veszi át, ez már a múlt hét elején eldőlt. Ahogyan az is, hogy a választmány elnöke Kövér László házelnök marad.

Korábban több név is szerepel a lehetséges utódok között, egyebek mellett azért, hogy több vidéki alelnöke legyen a kormánypártnak, végül azonban forrásaink szerint nem találtak alkalmas ismert politikust. Kocsis Máténak állítólag felajánlották, döntse el, hogy az országos vagy a budapesti politikában kíván-e részt venni, a józsefvárosi polgármester végül a Fidesz fővárosi elnöke lett. Ez azt jelzi, hogy főpolgármester-jelölti ambíciói is vannak. Gyürk András EP-képviselő, aki már több Fidesz kampányt irányított szintén nem került az alelnökjelöltek közé, ennek ellenére nem esett ki a pikszisből. Sőt erősödött, hiszen ő irányítja a pártéletet a Lendvay utcai székházból. A pártot és a parlamenti frakciót immár Rogán Antal felügyeli, akivel Gyürk forró dróton tartja a kapcsolatot.

A holnapi, sorrendben 26. kongresszus egyetlen nyitott kérdése, hogy a küldöttek határoznak-e a 2018-as fideszes miniszterelnök-jelölt személyéről, bár erről valójában két év múlva kell dönteni. Az nyilvánvaló, hogy az egyetlen érvényes miniszterelnök-jelölt Orbán Viktor lehet, aki korábban már közölte, az őszi tisztújító kongresszuson örömmel vállalja a felkérést, hogy pártját felkészítse a következő parlamenti választásra. "Alig várom, hogy 2018-ban is sorompóba léphessek" - fogalmazott. Politikai pályafutásáról és lehetséges utódjáról azt mondta: "52 éves leszek hamarosan, szerintem még van egy-két jó évem, pár fekvőtámaszt még le tudok nyomni, de sokat dolgozom azon, hogy megtaláljam."

Orbán számára a kongresszus is megfelelő alkalom arra, hogy még egy fórummal elutasíttassa a kötelező menekültkvótát. A küldöttek az előzetes terveknek megfelelően várhatóan politikai nyilatkozatban felhatalmazzák majd a kormányt, hogy lépjen fel a kötelező betelepítés ellen. Ezt egyébként már a frakció is megtette, amikor törvényjavaslatot nyújtott be azt szorgalmazva, hogy a kabinet az Európai Unió luxemburgi bíróságán támadja meg a belügyminiszterek minősített többséggel meghozott döntését.

Az sem lesz meglepetés, ha Orbán délután, újraválasztását követően elsősorban a menekülthelyzetről fog beszélni és ostorozza az Uniót. A Millenárison mások mellett felszólal Kövér, Rogán, Lázár, Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, Szájer József EP-képviselő, Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, valamint Tarlós István főpolgármester.

Már minden Rogánhoz tartozik

Illetékes elvtárs lett Rogán Antalból, aki mostantól nem csak a kormány általános politikai koordinációjáért és az egységes kormányzati kommunikációért felel, hanem azt is meghatározza, melyik miniszter, államtitkár, helyettes-államtitkár mikor szólalhat meg a nyilvánosság előtt és főleg mit mondhat. Az atv.hu úgy értesült, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda (MK) panelmondatokat is gyárt majd, amiket a kormánytagoknak kell elmondaniuk. A lap szerint a minisztériumok sajtósai egész pályás letámadásként értékelik, hogy ezentúl csak az MK Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkársága dönthet arról, ki mikor, hol és miről beszélhet. Az interjúkérelmeket Rogánékhoz kell továbbítani, az érdeklődésre számot tartó téma háttéranyagát viszont az adott tárca dolgozza ki, hogy a MK munkatársai megalapozott döntést tudjanak hozni az engedélyezés során. Az MTI-t sem kereshetik meg közvetlenül. A jövőben a kormányzati honlapok, az állami protokoll-teendők, a kormányfő külföldi utazásai, a nemzetközi állami rendezvények, az állami kitüntetések, és a kormányfő kommunikációs felkészítése is Rogánékhoz tartozik. Az új rendszer azonban már kezdetben kudarcot vallott, sajtóhírek szerint ugyanis a TV2 ügyében Simicska Lajos feltűnése és Andy Vajna spontán nyilatkozatai felkészületlenül érték Rogán csapatát, amiért a miniszterelnök emelt hangon juttatta kifejezésre nemtetszését.



A magát Kárpátaljai Hazafias Nemzeti Mozgalomnak (PNRZ) nevező szervezet vállalta magára azt a három robbantást, amelyet péntek hajnalban hajtottak végre Ungváron három ellenzéki politikai aktivista lakásánál, illetve autója ellen.