A tegnapi görögországi sztrájk során bezártak az állami intézmények, a múzeumok, iskolák, gyógyszertárak, fennakadások voltak a tömegközlekedésben, a kompok a kikötőkben maradtak, a kórházakban pedig csak a sürgős eseteket látták el. Több százezren vettek részt a Sziríza hatalomra jutása óta első munkabeszüntetésben. A megmozdulások során a kormány megszorító intézkedései ellen tiltakoztak. Alekszisz Ciprasz kormányának kemény intézkedéseket kell elfogadnia ahhoz, hogy megkapja a harmadik, 86 milliárd euró összértékű hitelcsomag következő hitelrészletét. Legutóbb a parlament a gazdák kedvezményeit nyirbálta meg: több adót kell fizetniük a jövőben a benzinért.
Becslések szerint 20 ezren vettek részt a három athéni tüntetésen. Ezek közül kettőt a két nagy szakszervezet, egyet pedig a kommunista párt rendezett. A magánszektort képviselő érdekvédelmi szervezet azzal vádolta Cipraszékat, hogy szegénységbe sodorják a lakosság jelentős részét. „Tovább csökken az életszínvonal Görögországban” – hangoztatták a szakszervezet hívei. Bár a parlament előtt tüntetők nagy része békés volt, a délutáni órákban elszabadult a pokol, amikor mintegy száz álarcot viselő fiatal köveket és füstbombákat kezdett dobálni a rendfenntartókra. Utóbbiak könnygázzal válaszoltak, majd rendőrségi helikopter jelent meg Athén városközpontja felett. A helyszínt gomolygó füstfelhő lepte el.
Ciprasz számára rendkívül veszélyes helyzet kezd kialakulni. A megszorítások elleni programjával sokáig ő jelentette a reménységet sok görög számára, ám júliusban, amikor kis híján összeomlott a bankrendszer, kénytelen volt elfogadni az újabb hitelcsomagot. A szeptemberi választást azonban még a Sziriza biztos többséggel nyerte meg, ám a baloldali párt és a Független Görögök (ANEL) koalíciójának mindössze négyfős a többsége a törvényhozásban, ami folyamatosan apadhat a kormányellenes megmozdulások hatására. Ez pedig további belpolitikai bizonytalanságot vetít előre Görögországban. Annál is inkább, mert az euróövezet pénzügyminiszterei hétfőn kifejtették, nem elégedettek a reformok elfogadásának ütemével, további lépéseket várnak el Athéntól ahhoz, hogy megítéljék az országnak az újabb hitelrészletet.