Az államtitkár elmondta: a kerítést szlovén területen épül, és az a célja, hogy szabályozza a bevándorlási hullámot, valamint az előre megjelölt beléptető pontokra terelje az embereket. Sefic úgy véli: indokolt volt a határzár felállítása, tekintettel a korábbi tapasztalatokra, amikor a migránsok illegálisan és ellenőrizetlenül lépték át a horvát-szlovén határt. Hozzátette, hogy a műszaki akadály mindkét ország számára hasznos lehet.
Az államtitkár utalt arra, hogy Ljubljana megkapta a horvát tiltakozó jegyzéket, miszerint Szlovénia horvát területre építette a határzár egy részét. "Készítjük a választ, a szlovén rendőrség pedig úgy fog fellépni, hogy megvédje az ország szuverenitását és érdekeit" - szögezte le.
Újságírói kérdésre, hogy mit fog tenni Ljubljana abban az esetben, ha Horvátország mégis elkezdi eltávolítani a kerítést a horvát-szlovén határszakasz vitatott részén, azt válaszolta: soha nem jutott volna eszükbe más ország területén elhelyezni a műszaki akadályokat, szükség esetén mindenképpen megbeszélik az érintett országgal.
"Tudatosan kikerültük azokat a részeket, ahol nyitott határvitáink vannak Horvátországgal, éppen azért, hogy ne rontsunk a két ország viszonyán" - mondta, majd hozzátette: ezeknek a területeknek ugyanakkor vannak horvát tulajdonosai is. Sefic mindazonáltal kijelentette, hogy azokra a területekre, amelyeket rendőrök védenek, nem építenek kerítést.
Az államtitkár úgy ítélte meg, hogy Horvátországgal az elmúlt egy-két hétben jó volt az együttműködés, de a migrációs hullám nem enyhült, sőt - mint mondta - erősödik, ami miatt nem akarnak olyan helyzetbe kerülni mint korábban, amikor a migránsok a zöldhatáron keresztül érkeztek az országba. "Éppen ezért ez ideiglenes, megelőző intézkedés" - emelte ki.
Hozzátette: folytatják a kerítés építését a Brezicéhez közeli Slovenska Vasban és Murafüreden (Gibina), továbbá megkezdték a munkálatokat Drávavásárhelyen is (Sredisce ob Dravi). Eddig Rigoncenél 3, Murafürednél 1,3-1,5 kilométer hosszú kerítést állítottak fel - mondta. Murafüred Lendvához és a magyar-szlovén határhoz is közel esik, míg Rigonce alig húsz kilométerre nyugatra fekszik a horvát fővárostól, Zágrábtól. Drávavásárhely a kettő között, a horvát Csáktornyától (Cakovec) nem messze található.
Az államtitkár kiemelte, hogy Ausztriával is jó az együttműködés, és jelenleg sokkal derűlátóbbak a menekülthullám szabályozását illetően. Jelenleg átlagosan napi 8 ezer migráns érkezik az országba, de a következő napokban a menekültek újabb nagy hulláma várható - mondta, majd hozzáfűzte: Szerbiában 9000-en várnak, hogy átléphessenek Horvátországba.
Csütörtökön 12 óráig több mint 5000 migráns lépett be Szlovéniába, de azzal számolnak, hogy estig további különvonatok és -buszok érkeznek Horvátországból. Október közepe óta közel 190 ezer migráns érkezett Horvátországból Szlovéniába, ahonnan legtöbben Ausztria és Németország felé folytatják az útjukat.
A brezicei rendőrállomás főparancsnoka arról tájékoztatta a résztvevőket, hogy Dobován téliesített tranzitközpontot hoznak létre. A 7000 négyzetméteres területet fűtött sátrakkal és megfelelő mennyiségű mellékhelyiségekkel szerelik fel, továbbá a helyszínen 130 önkéntes, köztük a Magyar Karitász is segíti majd a hatóságok munkáját - mondta.