A csúcs célja a nyomás csökkentése és az afrikai fejlesztések megerősítése annak érdekében, hogy az afrikai országokban élőknek ne legyen okuk elhagyni hazájukat, béke, biztonság, stabilitás és olyan életkörülmények alakuljanak ki, amelyek nem adnak okot a menekülésre.
Angela Merkel német kancellár érkezésekor arról beszélt, hogy olyan akciótervről kell megállapodni, amely fellép az illegális migráció ellen, ugyanakkor több lehetőséget biztosít a legális bevándorlásra és a munkavállalásra Európában. Merkel elmondta, az afrikai vezetők feladata annak biztosítása, hogy az országaikban élő fiatalok lehetőséghez jussanak, ezért fel kell lépniük a korrupció és az átláthatatlanság ellen.
Werner Faymann osztrák kancellárt arról a német döntésről kérdezték az újságírók, hogy Németország ismét alkalmazza a dublini szabályokat a szíriai menedékkérőkkel szemben is, így visszaküldené őket oda, ahol beléptek az unióba. Faymann némileg kitérő választ adott, mert azt mondta: Merkelnek fontos döntést kellett hoznia arról, hogy mit lehet tenni azokkal az ezrekkel, akik Magyarországon és Ausztrián keresztül érkeztek.
"Enni kell nekik adni, orvosi ellátást kell biztosítani és emberségesen kell velük bánni" - mondta a kancellár. Faymann arra is kitért, hogy a csütörtöki informális uniós csúcstalálkozón szót szeretne ejteni arról, hogyan áll a török-görög határ ellenőrzése, illetve az Ankarával a migrációs válságról folytatott tárgyalás. "Az helyes, ha közösen rendet tudunk teremteni, de nem embertelen módon és nem a menekültek jogainak rovására" - jegyezte meg az osztrák kancellár.
Dalia Grybauskaite litván elnök a kerítésépítésről alkotott véleményét tudakoló újságíróknak azt mondta: a kerítés nem a legjobb megoldás, és nem a legjobb jelkép.
Xavier Bettel, az EU miniszteri tanácsának soros elnökségét adó Luxemburg miniszterelnöke arról beszélt, hogy a csúcson közepes és hosszabb távú megoldások születhetnek. "Azzal, aki azt hiszi, hogy ma estére vagy holnap reggelre minden megoldódik, én nem tudok egyetérteni" - hangsúlyozta a miniszterelnök. Bettel annak fontosságát hangsúlyozta, hogy Európa kész segíteni, de Afrikának is felelősségteljesen kell fellépnie, mert arra is szükség van, hogy valaki elfogadja a felajánlott segítséget.
Federica Mogherini, az EU külügyi főképviselője a csúcs előtt azt mondta: életeket kell menteni a tengeren, a szárazföldön, a sivatagban, és aki jogosult nemzetközi védelemre, azt be kell fogadni és meg kell védeni. A volt olasz külügyminiszter szerint szabályos, törvényes módot kell biztosítani a bevándorlásra és segíteni kell a hazatérők visszailleszkedését.
"Mindezt csak együtt fogjuk tudni megoldani" - húzta alá Federica Mogherini.
Az EU-Afrika csúcstalálkozó csütörtök kora délután ér véget, azt követően az Európai Unió 28 állam-, illetve kormányfője tart majd nem hivatalos csúcstalálkozót a máltai fővárosban.