A helyzet gyakorlatilag ugyanaz, mint Győrben: a Krúdy Gyula Gimnázium, Két Tanítási Nyelvű Középiskola, Idegenforgalmi és Vendéglátóipari Szakképző Iskolának szintén nem engedélyezték a gimnáziumi képzést, a nagy felháborodás következtében azonban az NGM végül úgy döntött, megmaradhat a gimnáziumi képzés a Krúdyban. A gondot az okozza, hogy idén mintegy 300 szakképzőt helyeztek át a Klebelsberg Intézményfenntartótól (Klik) az NGM fennhatósága alá - ezek közül több intézményben gimnáziumi képzés is zajlik, ami viszont az NGM profiljába nem illik bele.
Úgy tudni, a váci Boronkay sorsáról is egyeztetések zajlottak az NGM és az Emberi Erőforrások Minisztériuma között. "A helyi szereplőkkel történt egyeztetések eredményeként eldőlt, hogy egyelőre nemcsak a Győri Szolgáltatási Centrum Krúdy Gyula Gimnáziuma, Két Tanítási Nyelvű Középiskolája, Idegenforgalmi és Vendéglátó Szakképző Iskolájában marad meg a gimnáziumi képzés, hanem a Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakközépiskolája és Gimnáziumában is oly módon, hogy a helyi tantestület egyetértésével két osztály két tanítási nyelvű gimnáziumi képzésének indítására kap engedélyt az iskola" - közölte lapunkkal az NGM.
Ettől persze még továbbra is kérdés marad, mi lesz a jövőben: úgy tudni, az NGM ragaszkodik ahhoz, hogy az alájuk tartozó intézményekben kifutó rendszerben megszűnjenek a gimnáziumi képzések. A minisztérium szerint azonban szó sincs megszüntetésről. "A gimnáziumi osztályokkal kapcsolatosan tévesek azok az információk, miszerint a fenntartó NGM meg kívánta volna szüntetni ezeket. Arról lehet szó csupán, hogy egyes osztályokat a gimnáziumokat fő profilként fenntartó Klik-ben működő gimnáziumokba helyezik át - közölték.
A tárgyalások jelenleg is folynak az NGM és az Emmi között - "természetesen" a szakmai szervezetek bevonása nélkül. Szebedy Tas, a Gimnáziumok Országos Szövetségének elnöke lapunknak elmondta: bár velük sem egyeztetnek, úgy tudja, elsősorban ott vezetnék ki a gimnáziumi osztályokat, ahol nem megfelelő a színvonal. A Krúdy és a Boronkay viszont egyértelműen nem ide tartozik, mindkét iskola gimnáziumi képzése erős. "A konkrét tervekről nincs tudomásunk, de mindez ellentmond az eddigi tájékoztatásnak" - véli Szebedy.
Bár a kormányzat azt állítja, a „profiltisztítás” nem jelenti a gimnáziumi képzés megszüntetését, további aggodalmakra ad okot, hogy törvény szerint az NGM alá kerülő vegyes profilú intézményeknél gimnáziumi oktatást csak „kifutó jelleggel” lehet folytatni, s az újonnan létrejött szakképzési centrumoknak sem feladata a gimnáziumi oktatás fenntartása – vagyis nagy a gyanú, hogy a Krúdy és a Boronkay iskolák is csak egy év haladékot kaptak. Rajtuk kívül még 30 intézmény gimnáziumi osztályának sorsa bizonytalan.
Emlékezetes: Orbán Viktor miniszterelnök már tavaly októberben kijelentette: „be kell bizonyítani, hogy egy közepesen elvégzett gimnázium és gimnáziumi teljesítmény nem versenyképes egy jó szakmával”. Czomba Sándor, az NGM ex-államtitkára pedig nyíltan ki is mondta: „távlati cél a szakközép- és szakiskolai képzésben részt vevők arányának növelése és a gimnáziumi létszám korlátozása”. Valószínű, kormány nehezen mondana le ez irányú elképzeléséről.
lásd még: Mégis maradhat a győri sikergimnázium?