A független testület azután alakult meg, hogy az ARD német televízió tavaly decemberben az orosz atléták szervezett doppingolásáról sugárzott dokumentumfilmet. A Dick Pound korábbi WADA-elnök vezette bizottság több hónapos vizsgálódás után döntött úgy, hogy kéri az orosz szövetség eltiltását, illetve a moszkvai doppingellenes laboratórium akkreditációjának visszavonását, valamint - egyelőre meg nem nevezett - öt versenyzőre és öt edzőre örökös eltiltást javasol.
A bizottság állításai közül az egyik legsúlyosabb az, hogy az orosz kormány megfélemlítette a moszkvai laboratóriumot, amely Vitalij Mutko sportminiszter nyomására bizonyos doppingmintákat manipulált. A WADA szerint kiterjedt doppingrendszert alakítottak ki Oroszországban, amelynek révén szisztematikusan csaltak az egyes versenyeken. Az orosz szövetséget mindemellett korrupcióval is vádolják.
A WADA bizottságának jelentését, illetve az orosz atléták eltiltását a doppingellenes ügynökségnek kell továbbítania a megfelelő szerveknek. Arról, hogy az orosz atléták szerepelhetnek-e a világversenyen, illetve a 2016-os riói olimpián, erről a Nemzetközi Atlétikai Szövetségnek (IAAF), valamint a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB) kell döntést hoznia. Ha eltiltanák az orosz atlétikai csapatot az olimpiáról, az precedensértékű lenne: soha nem volt példa ehhez hasonló lépésre az olimpiák történetében.
Szakértők szerint a WADA 320 oldalas jelentése után nagy nyomás nehezedik az IAAF-re, illetve a NOB-ra. A jelentésben foglaltak ugyanis a legborúlátóbb feltételezéseket is túlszárnyalták az orosz doppingprogramot illetően. Lényegében a teljes orosz sportélet tisztaságát megkérdőjelezik benne. Illetve az IAAF felelősségét is felvetik, hiszen bizonyították: a nemzetközi szövetség is hozzájárult ahhoz, hogy a pozitív eredmények ne kerüljenek nyilvánosságra. A dokumentum szerint a 800 méteres síkfutás londoni olimpiai bajnoka, Marija Szavinova például nem is indulhatott volna a brit fővárosban rendezett világversenyen.
A dokumentumban kemény bírálatokkal illetik a moszkvai doppingellenes laboratóriumot és vezetőjét, Gregorij Ridsenkovot is. Összesen 1400 doppingtesztet semmisítettek meg – írja a WADA bizottsága, amely szerint az orosz laboratóriumtól el kell venni akkreditációját. A laboratórium a bizottság szerint a szocsi téli olimpia idején a titkosszolgálat, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FESZB) felügyelete alatt állt. Sőt, az ügynökség a WADA-ról is adatokat gyűjtött. Lord Sebastian Coe, az IAAF elnöke a hét végéig adott időt Moszkvának arra, hogy válaszoljon a WADA vádjaira. Vitalij Mutko orosz sportminiszter visszatámadott, azt állította, hogy a doppingteszteket a WADA utasítására semmisítették meg.
A korrupciós botrányba keveredett Lamine Diack tiszteletbeli tagságát felfüggesztette a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB). A Nemzetközi Atlétikai Szövetséget (IAAF) 1999-től idén augusztusig irányító szenegáli sportvezető ellen a francia hatóságok korrupció és pénzmosás gyanújával folytatnak nyomozást a WADA feljelentése nyomán.