Moody's hitelminősítő;

- Dicsérő, kis hibákkal

Csalódást okozok, mégpedig jókorát: a magyar nyelv nem ismer olyan ellentétpárt, hogy leminősítés versus felminősítés, miként a fellebbezésnek se - az egyébként nem létező - lelebbezés a párja. A hitelminősítők dolga ugyanis nem más, mint hogy a különböző, a laikusok számára szinte követhetetlen, kis- és nagybetűkből és számokból, továbbá plusz és mínusz jelekből álló osztályzatokat osztogassanak, a kilátásra utaló megjegyzésekkel.

Ha egy országot (vagy céget) alacsonyabb kategóriába sorolnak, az egyértelműen leminősítés, ha pedig, javulnak a meghatározó gazdasági mutatók, akkor jöhet a magasabb osztályba sorolás, de ez felminősítésnek aligha mondható. A Fidesz és kormánya kétségtelenül kommunikációs sikert könyvelhet el magának, hiszen még az elemzők is az ország "felminősítésének" esélyeit latolgatják, meggyőződésem szerint hibásan. A mostani terminológia ugyanis elfedi azt a tényt, hogy még mindig a befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába tartozunk, és a kormány minimális programja se lehet más, mint megszabadulni ettől a szégyenletes bélyegtől.

Múlt pénteken a magyar államadós-osztályzat kilátásait stabilról pozitívra javította a Moody’s Investors Service, az indokok közt felemlítették, hogy nagy mértékben csökkent a magyar gazdaság külső sérülékenysége. Tették ezt azokban az órákban, amikor éppen 15 éves mélypontjára zuhant a forint árfolyama a várakozásokat felülmúlóan kedvező tengerentúli munkanélküliségi adatok hatására.

A Moody’s jóindulatára aligha lehet panaszunk. Elemzésükben kiemelték, hogy jelenleg robusztus ütemű a magyar államadósság-ráta csökkenése, de nem említik, hogy az adósság mérséklődést minden évben csak trükkök árán képes elérni a Magyar Nemzeti Bank. Az Államadósság Kezelő Központ és néhány hazai nagyvállalat egyetlen napra államkötvény-vásárol, ezzel december 31-én észlelhető a csökkenés, majd eladják a papírokat, s a következő évet ismét magasabb adóssággal kezdjük.

A Moody's bizonyítványának így is örülünk, hátha elgondolkoztatja a nagy befektetőket, akik ezekben a hetekben éppen távozni készülnek Magyarországról.