ügyészség;polgármester;Vatikán;

- Vatikáni botrány - Újabb gyanúsított?

November 25-ig a Vatikán lezárja azt a nyomozást, amelyet a titkos dokumentumokat kiszivárogtató PR-szakértő, Francesca Immacolata Chaouqui, valamint Lucio Ángel Vallejo Balda spanyol prelátus ellen indítottak titkos dokumentumok kiszivárogtatása miatt.

Angelo Becciu érsek, vatikáni államtitkár-helyettes azt közölte a TV 2000-ben, hogy a letartóztatásokkal példát akartak statuálni, s ez lecke azok számára, "akik hasonló butaságot akartak volna elkövetni". Becciu szerint a két kiszivárogtató nem volt hűséges a pápához, mert előzőleg olyan dokumentumot írtak alá, amelyben kötelezték magukat arra, hogy nem szivárogtatnak ki információkat illetékteleneknek. Ugyanakkor elismerte azt, hogy a Vatikánban is "korrigálni" kell a visszásságokat.

A börtönben fogva tartott spanyol prelátust múlt héten három órán keresztül hallgatták ki, erről azonban nem közöltek részleteket. Szintén meghallgatták Francesca Chaouqui férjét, Corrado Laurinót, aki rendszergazdaként dolgozik a Vatikánban, így alighanem egy sor dokumentumhoz van hozzáférése.

Egymásnak ellentmondó közlések vannak arról, hogy rajtuk kívül eljárást indítottak-e egy harmadik személy ellen. Az Il Messaggero szombaton azt állította, hogy a vatikáni ügyészség nyomozást rendelt el az olasz közszolgálati televízió, a RAI korábbi munkatársa, Mario Benotti ellen. A kommunikációs szakértőnek is köze volt a kiszivárogtatásokhoz - állította a
lap. Benotti jelenleg Sandro Gozi az Európa-ügyi államtitkár kabinetfőnökeként dolgozik.

Federico Lombardi szentszéki szóvivő ugyanakkor cáfolta az olasz lap állítását. Mint fogalmazott, az ügyben továbbra is két gyanúsított van.

Mario Benotti, aki Dario Nardella firenzei polgármester tanácsadója is, a Corriere della Sera hasábjain utasította vissza a vele szemben felhozott vádakat, abszurdnak nevezve azokat. "Az, aki ismer, jól tudja, mennyire távol áll tőlem bármilyen pápaellenes összeesküvés" - mondta. Mexikóból hazatérve az amszterdami repülőtéren olvasta először, hogy az ő nevét is
összefüggésbe hozták a Vatileaks 2 nevű botránnyal.

Az UNESCO Párizsban ma dönt arról, felveszi-e tagjai sorába Koszovót. Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének végrehajtó bizottsága múlt hónapban tett ajánlást a felvételre.