Még mindig 103 embert kezelnek a román főváros különböző kórházaiban, közülük 48 állapota kritikus. A román társadalom döbbenten áll a történtek előtt. Október 30-án egy bukaresti szórakozóhelyen, a Colectiv klubban egy rock koncerten tűz ütött ki, egy tűzijáték pillanatok alatt lángra lobbantotta a terem gyúlékony anyagból készült hangszigetelését. A szabálytalanul működő helyiségnek nem voltak vészkijáratai, a terem pillanatok alatt égett porrá: 26-an a helyszínen meghaltak, több mint 150 ember pedig füstmérgezéssel és égési sérülésekkel került kórházba.
Hatan az első négy napon haltak bele sérüléseikbe, az elhalálozások a hét végén kezdődtek újra. Igaz, az orvosok előre figyelmeztették a közvéleményt, hogy súlyos égési sérüléseknél az első hét után kritikus időszak következik, szövődmények léphetnek fel. Román lapok szerint a látszólag épen megmenekültek közül is többen jelentkeztek orvosi kezelésre, többeknél, akik csak felületes égési sérülést szenvedtek, most tüdőproblémák jelentek meg.
„Az a gond, hogy nem tudjuk, mivel küzdünk. A klubhelyiséget valóságos krematóriummá változtatta a tűz akkor este. A terem megtelt mérgező anyagokkal, így egy gázkamrához is hasonlított. Külön-külön talán tudnánk semlegesíteni a páciensek szervezetében a mérgező anyagokat, de a keverékükkel nem tudunk mit kezdeni” – mondta a Mediafax hírügynökségnek egy, a tragédia sérültjeinek kezelésében részt vevő orvos. Az egyik bukaresti kórház menedzsere pedig úgy nyilatkozott „Ilyen orvosi esetekkel még nem szembesültünk. Bármire számíthatunk”.
Szombatra virradóra két kórházzá alakított repülőgéppel megkezdték egyes súlyos sérültek külföldre szállítását. Több ország, köztük Hollandia, Belgium, Norvégia, Ausztria, Finnország, és Nagy-Britannia is felajánlotta segítségét. Magyarország szombaton közölte, ugyancsak részt vesz a gyógyításban. A magyar honvédelmi miniszter felajánlása szerint Budapest öt sérült kezelését venné át. Vasárnap ugyanakkor bejelentették, hogy mégsem élnek a lehetőséggel, mivel a betegek nem akarnak elszakadni családtagjaiktól. A Hollandiába szállított sérültek közül ketten a repülőgép földet érése után szombaton meghaltak.
Tegnap Romániába érkezett egy francia és egy német orvoscsapat, hogy felmérjék egyes sérültek átvételének lehetőségét. Sorin Cimpeanu ideiglenes miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy a román kormány minden külföldi kórházakba küldött sérült kezelésének költségét, valamint egy-egy hozzátartozójuk külföldi szállásköltségét és ellátását fedezi. Ez esetenként 100-150 ezer eurós kezelési költséget jelent, ami összességében 13-15 millió euróra emelkedhet. A kiadást a kormány tartalékalapjából fedezik – közölte az ügyvivő kormányfő.
Kivizsgálások, letartóztatások
A Colectiv –tragédia tűzvédelmi ellenőrzések sorozatát indította Románia-szerte. Kiderült, az ország 19.000 iskolájának csak 7 százaléka rendelkezik tűzvédelmi engedéllyel. Ezt maga az ügyvivő kormányfő, aki a Ponta-kabinet oktatásügyi minisztere volt, ismerte el. A volt miniszter-miniszterelnök szerint ez a helyzet azzal magyarázható, hogy az engedélyezés folyamata bonyolult, hosszú és költséges, 10-15 ezer eurójába kerül egy iskolának, hogy az épületet biztonságossá tegyék tűzvédelmi szempontból. De nincsenek jobb helyzetben a sportlétesítmények sem. Pénteken a tűzvédelmi engedély hiánya miatt bezárták az öt éve átadott új bukaresti nemzeti arénát is, amely gyakorlatilag tűzvédelmi engedély nélkül üzemelt. Ez a létesítmény ad otthont a Steaua Bukarest labdarúgócsapata és a válogatott mérkőzéseinek. A mérkőzéseket az eljárás végéig Kolozsvárra helyezik át.
Múlt héten őrizetbe vették a Colectiv klub tulajdonosait, szombaton az időközben lemondott bukaresti negyedik kerületi polgármestert és a polgármesteri hivatal két alkalmazottját. A szórakozóhely ugyanis a negyedik kerületben van, a polgármesteri hivatal az engedélyek hiánya miatt felelős. Letartóztatták annak a pirotechnikai cégnek a tulajdonosát és igazgatóját, ahonnan a tűzvészt okozó tűzijáték származott, a pirotechnikust, aki a klubban meggyújtotta a tűzijátékot, gondatlanságból elkövetett emberöléssel vádolták meg. Vizsgálatot indított az ügyben a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) is.