pokolgép;robbanás;orosz gép;csomagtér;

- Pokolgép a csomagtérben? - Kaotikus állapotok az üdülőhelyen

Kaotikus állapotok alakultak ki tegnap az egyiptomi Sharm el-Sheikben, ahol turisták ezrei várták, hogy hazaindulhassnak. Vlagyimir Putyin orosz elnök is leállíttatta tegnap a repülőjáratokat, miután egyre erősebb a gyanú, hogy terrortámadás okozhatta a szombati légikatasztrófát, valaki bombát helyezhetett a szerencsétlenül járt Airbus A321-es csomagterébe.

Brit lapjelentések szerint a brit és az amerikai hírszerzés olyan információkhoz jutott, amelyek megerősítik, hogy terrortámadás okozta az orosz MetroJet légitársaság 9268-as járatának katasztrófáját. A gép Sharm el-Sheikből Szentpétervárra tartott, indulás után 23 perccel zuhant le, a fedélzeten tartózkodott 224 ember életét veszítette. Az Iszlám Állam (IS) terrorszervezet a tragédiát követően azt állította, ők robbantották fel a gépet, egyiptomi és orosz részről is cáfolták ugyanakkor, hogy a roncsok és a fekete dobozok vizsgálatának eddigi adatai ezt megerősítenék. A megbízhatónak mondott hírszerzési értesülések ugyanakkor arra utalnak, hogy vagy egy utas, vagy a repülőtér egyik alkalmazottja pokolgépet vihetett fel a csomagtérbe.

Barack Obama amerikai elnök péntekre virradóra (helyi idő szerint csütörtökön), a CBS hálózathoz tartozó KIRO tévének megerősítette ezt a feltételezést: „Úgy gondolom, fennáll a lehetősége annak, hogy pokolgép volt a fedélzeten, s mi ezt nagyon komolyan vesszük” – mondta Obama, aki nem válaszolt egyértelműen arra a kérdésre, vajon Oroszország szíriai katonai fellépése miatt került-e orosz gép az IS célkeresztjébe.

Túlterhelt volt az Antonov
A Sudan Tribune helyi lap jelentése szerint továbbra sem egyértelmű, hogy mi okozhatta az Antonov-12-es szállítógép katasztrófáját. Dél-szudáni légügyi illetékesek szerint a gép régi volt, sok technikai problémával, a legvalószínűbbnek mégis azt tartják, hogy túlterhelték. Egy szemtanú szerint a pilóta a fejét rázta a rakodásnál, de amikor rákérdeztek, cáfolta, hogy gondja lenne. A szokásosnál jóval több, legalább 50 ember várakozott a beszállásra. Normál esetben legfeljebb 10-16 utast vihet magával egy szállítógép. Az utasok hírek szerint a polgárháború elől menekültek Jubába, s a helyzet javulása nyomán épp hazatérni készültek. A helyi lap szerint Felső-Nílus állam kormányzója 28 ember eltemetésére kért engedélyt, a személyzet örmény tagjait hazaszállították Örményországba. Ketten élték túl a katasztrófát, egy csecsemő és egy férfi, aki karjában tartotta a gyereket, s testével védte a becsapódáskor. A férfi súlyos sérüléseket szenvedett, a kisbaba csodálatosképpen lábtöréssel megúszta.

Nagy-Britannia chartergépeket indított a Sharm el-Sheik-i repülőtéren várakozó brit turistákért, akiknek vagy véget ért az üdülésük, vagy a hazautazás mellett döntöttek. Noha előző nap még 29 járatot ígértek, az egyiptomi légügyi miniszter tájékoztatása szerint pénteken csak nyolc gép indulását vették tervbe. Az EasyJet közleményben figyelmeztette utasait, hogy maradjon a szállodában az, aki nem kapott értesítést gépe indulásáról, csak két járatuk indult vissza Nagy-Britanniába. A British Airways csak egy járatot indított Gatwick-re. Brit becslések szerint mintegy 20 ezer turistájuk rekedt az egyiptomi üdülőparadicsomban, s tíz napba is beletelhet, mire mindenkit hazaszállítanak.

Miután David Cameron brit kormányfő csütörtökön telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Moszkva is bejelentette, hogy leállítják az orosz járatokat Egyiptomba mindaddig, amíg egyértelműen ki nem derül, mi okozta a tragédiát. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, Alekszandr Bornyikov, az FSZB szövetségi biztonsági szolgálat vezetőjével konzultált Putyin, azt követően hozta meg a döntést. Oroszországban eddig is vegyes visszhangot keltett a szíriai beavatkozás. Becslések szerint jelenleg legalább 45 ezer orosz turista tartózkodik Sharm el-Sheikben. Oroszország korábban valamennyi Boeing 737-es repülési engedélyét felfüggesztette, ezt azonban visszavonták, miután úgy tűnik, bomba és nem műszaki hiba miatt zuhant le az orosz gép a Sínai-félszigeten.

Orbán Viktor miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár viszonyára is kitér a német menekültpolitikáról közölt pénteki írásában a The Economist.