A tegnapi találkozón Bódi Éva azt is elmondta, hogy a kormány a jövőben kiemelten támogatja azokat a programokat, amelyek a foglalkoztatás felé terelik a függőségük feladásához segítséget kérőket. Év végén megkezdik az ehhez igazodó jogszabályi változások szakmai vitáját, hogy jövő év elején hatályba léphessenek.
2016 első negyedévében jelennek meg azok az uniós pályázatok, amelyek célja a drogosok kezelését szolgáló különböző intézmények közötti átjárás lehetőségeinek bővítése, mert ma sokszor a szakemberek személyes kapcsolatain múlik, hogy végigmehet-e valaki a terápia minden fázisán. Márpedig a kábítószerfüggők gyógyításának nemzetközi tapasztalatai azt mutatják, a résztvevők több mint fele visszaesik, ha túl rövid kezelést kap – erről már a téma egyik európai kutatója, Roland Simon beszélt. Más módszerek is vannak, de a legsikeresebbek a világ minden táján a magyarhoz hasonló terápiás közösségek. A kontinensen 1200 ilyen hely működik, ezek fele az olaszoknál, míg Magyarországon 14 intézményben alkalmazzák a módszert.
A szenvedélybetegek első rehabilitációs otthona 1985-ben Dunaharasztiban jött létre, azóta alakultak és megszűntek intézmények, az alkohol helyett ma főleg szintetikus kábítószerek miatt kerülnek ide az emberek. A változásokat összegezve a szakmai szövetség vezetője, Topolánszky Ákos azt is hozzátette, hogy az elején állam csak ellenőrizte, de nem finanszírozta ezt a munkát, míg ma már viszonylag stabil pénzügyi háttér mellett segítik, hogy a függőséggel élők megszabaduljanak szenvedélyüktől és visszataláljanak családjaikba.
A konferencia házigazdája, a fővárosi Emberbarát Alapítvány gondozza a hazai intézetekben kezelt betegek harmadát. A többségükben fiatal férfiak a terápia mellett Bereczki Ágnes lelkipásztor vezetésével hitéleti és kulturális élményeket is kapnak a Kőbányai Zsinagógában.