A Magyar Narancs (MaNCS) korábban azt kérte a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány (PADMA) kuratóriumától, hogy bocsássa a hetilap rendelkezésére az általa nyújtott pályázati támogatásokról, a rendelkezésére bocsátott milliárdos vagyon befektetésének körülményeiről, illetve kuratóriumának és felügyelőbizottságának működéséről szóló adatokat. (A PADMA kuratóriumának elnöke Matolcsy György, aki ezért a funkciójáért évi 8,4 millió forintot vesz fel, és bár azt állította, hogy a teljes összeget szociális támogatásra fordította, kiderült, hogy csak a felét.) A MaNCS azért fordult bírósághoz, mert az általuk kért adatokat a PADMA megtagadta, arra hivatkozással, hogy nem közpénzből gazdálkodik, vagyona nem minősül nemzeti vagyonnak és nem közfeladatot ellátó szerv.
A hetilap - a Transparency International Magyarország közreműködésével - pert indított az adatok kikényszerítése érdekében, és a Kecskeméti Járásbíróság a PADMA véleményével ellentétes, első fokú, nem jogerős ítéletet hozott. A bíróság ítéletében megfogalmazta, hogy az MNB által a nemzeti vagyon terhére, közpénzből, - eddig összesen közel 30 milliárd forintból - létrehozott alapítvány gazdálkodására vonatkozó adatok közérdekűek. Ezt az álláspontot képviseli Bodnár Zoltán is. Az MNB volt alelnöke, aki most a Liberálisok gazdasági szakpolitikusa, lapunk érdeklődésére néhány mérlegadattal bizonyította, hogy a PADMA és a többi Pallas Athéne alapítvány, valamint a Matolcsy György kezdeményezésére megvásárolt luxusingatlanok, műtárgyak és egyéb muzeális értékek megvásárlására fordított összességében forint százmilliárdok közpénzből erednek. A szakember emlékeztetett az MNB 2014. évi beszámolójára, amelyet éppen ezen a héten tárgyalt meg az Országgyűlés plenáris ülése. Ebből kiderül, hogy tavaly a forint a gyengüléséből 519 milliárd, a devizaeladásból pedig 511 milliárd forint nyeresége származott a jegybanknak. Ugyanakkor a világos képhez az is hozzátartozik - fűzte hozzá Bodnár Zoltán -, hogy az úgynevezett fedezeti és származékos ügyletek 120 milliárd forintos veszteséget eredményeztek.
A mérleg, mint látható nagy mértékben pozitív volt. Matolcsy György kezdeményezésére ebből a nyereségből 248 milliárd forintos vagyont juttattak a különböző Pallas Athéne ezeknek alapítványokból, és 2,4 milliárd forintból még ingyenes ingatlanjuttatásban is részesültek. Ezeket az az állam 100 százalékos tulajdonában lévő részvénytársaság, az MNB nyújtotta a jegybank által létrehozott alapítványoknak, amely nyilvánvalóan közpénzeket kezel, azzal gazdálkodik - figyelmeztetett a gazdaságpolitikus -, éppen ezért az utolsó fillérig el kell számolnia. A Liberálisok éppen ezért kérték az Állami Számvevőszéket, hogy számoltassa el a jegybankot ezeknek a közpénzeknek az elköltéséről, de Bodnár Zoltán azt mondta, hogy választ sem kaptak. Fodor Gábor, a Liberálisok színeiben politizáló független politikus kérte Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert, hogy kezdeményezze a kormánynál, hogy az erre feljogosított Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt (KEHI) kérje fel az MNB-nek a közpénzekkel történő gazdálkodásának az ellenőrzésére. A tárcavezető azonban azt jelezte, hogy "nem illetékes abban, hogy a KEHI-nek feladatot adjon". Bodnár Zoltán szerint ez nem kétséges, azonban módja lett volna a nemzetgazdasági miniszternek a kormányülésen javaslatot tenni. A gazdaságpolitikus ebből azt a következtetést vonta le, hogy Matolcsy György ellenőrzés nélkül herdálhatja a közpénzeket. A mostani bírósági ítélet, amelyet követ majd több, még folyamatban lévő ügyben történő döntés, azt mutatja, hogy az igazságkeresők már csak a nyilvánosságban bízhatnak - mondta Bodnár Zoltán.