Göncz Árpád;

FOTÓ: TÓTH GERGŐ/Népszava

- Ma temetik Göncz Árpádot - Tiltakozhatnak Orbán és Áder ellen

Ma helyezik végső nyugalomra az Óbudai temetőben Göncz Árpádot. A volt köztársasági elnök temetése 15 órakor kezdődik a temető 16-os parcellájánál. "Mindenkit várunk, aki tisztelettel kíván adózni Göncz Árpád emlékének" - írta a család a gyászjelentésben, amelyben azt kérték, hogy a búcsúzók csak egy-egy szál virágot hozzanak. Annak ellenére, hogy a volt államfő politikamentes búcsúztatást szeretett volna, már a temetés előtti napok is arról szóltak, Orbán Viktor vagy Áder János elmegy-e a temetésre, ma pedig a tiltakozásairól híres Szabó Gábor "Tuareg" jelentette be, aktivistákkal akarja megakadályozni, hogy a miniszterelnök bejusson a búcsúztatásra.

Szabó Gábor „Tuareg” azt írta blogjára: kétszáz „hazafit” keres, akik elállják Orbán Viktor és Áder János útját a temetőkapunál, ha testőrökkel, politikusként érkeznek a búcsúztatóra. Azt azonban hozzátette, hogy ha a kormányfő és a köztársasági elnök egyedül, magánemberként vegyül majd el a gyászolók között, nem fogják megakadályozni, hogy bemenjenek a kapun.

Nem ez az első tiltakozása

Szabó Gábor országosan akkor vált ismertté, amikor mozgalmával sátortáborrá változtatta a Kossuth teret. Az aktivista ellen a Nemzeti Nyomozóiroda is folytatott vizsgálatot hűtlen kezelés miatt, ez vádemelési javaslattal zárult. 

A felhívással még a csoport aktivistái közül sem mindenki értett egyet. A legtöbben azt írták, hogy semmilyen módon nem kellene megzavarni a búcsúztatót, a tiltakozás nem temetésre való. 

Ahogy a Népszava is beszámolt róla, mégis mond beszédet Mécs Imre Göncz Árpád korábbi köztársasági elnök búcsúztatásán. A Göncz Árpád Alapítvány közleményben kifejtette, hogy a beszéd a család kérésére személyes hangvételű lesz, a teljes beszédet Mécs Imre, Göncz Árpád egykori rabtársa, későbbi parlamenti képviselő később a Kossuth téren mondja majd el.

Korábban Mécs Imre még azt közölte, hogy az eredetileg tervezettel szemben nem fog beszédet mondani a korábbi köztársasági elnök búcsúztatásán. Facebook-bejegyzésében azt írta: beszédében égető nemzeti problémákkal is foglalkozott volna, mivel azonban a család közölte, hogy ez így nem hangozhat el, ő pedig beszéde lényegén nem kíván változtatni, a család visszavonta Göncz Árpád végakaratán nyugvó felkérését arra, hogy mondjon beszédet a temetésen.

Göncz Árpád utca

Tegnap került nyilvánosságra, hogy budaörsi közterület viseli majd a néhai köztársasági elnök nevét, a Göncz Árpád utca a Városházához vezet a jövőben - bár a helyi fideszes és jobbikos képviselők ezt nem támogatták. Szerdán döntött arról a budaörsi önkormányzat, hogy utcát neveznek el Göncz Árpádról. A közelmúltban elhunyt köztársasági elnök és fordító nevét viselő utca a Bibó térre vezet majd, ahol a Városháza is áll. A névadást Wittinghoff Tamás polgármester kezdeményezte, és a Budaörs Fejlődéséért Egyesület tíz önkormányzati képviselője elfogadta - írta a Budaörsi Info.

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A helyi három fideszes képviselő indoklás nélkül tartózkodott, az egyedüli jobbikos pedig nemmel szavazott. Úgy tudni, a jobbikos Császáriné Kolláth Tímea többek között Göncz Árpád SZDSZ-es múltjával és Horn Gyulával fenntartott baráti viszonyával indokolta elutasító döntését. A korábban névtelen utca ettől függetlenül Göncz nevét kapja majd, bár konkrét időpontja még nincs a névadásnak. Hamarosan egyébként teret is elneveznek Budapesten az egykori államfőről, az erről szóló előterjesztést a főpolgármester terjesztheti be. Gy. Németh Erzsébet a Fővárosi Közgyűlés DK-s képviselője először a Nyugati tér átnevezését javasolta, ezt a felvetést azonban elvetették.

BKV-val közlekedjen, ha teheti

A környék várhatóan megnövekedő forgalma miatt a Budapesti Közlekedési Központ javasolja, hogy a sírkert megközelítésére az egyéni közlekedés helyett válasszák a tömegközlekedési járatokat. A forgalom segítése érdekében napközben az Óbudai temetőig meghosszabbított útvonalon közlekedik a 17-es villamospótló járat, 218B számjelzéssel pedig rendkívüli autóbuszjárat közlekedik a Szentlélek tér H és az Óbudai autóbuszgarázs között, a 218-as busz menetrendjével összehangolva. Emellett a 118-as busz vonalán egész nap nagyobb befogadóképességű csuklós buszok közlekednek. A Göncz temetést érintő BKV-közlekedés változásairól ide kattintva olvashat bővebben!

Rengeteg állam-és kormányfő lesz a temetésen

Habár Göncz Árpád a végakaratában úgy rendelkezett, ne legyenek hivatalos minőségben állami és kormányzati vezetők a temetésen, Orbán Viktor részt vesz a pénteki szertartáson. Számos volt és jelenlegi külföldi vezető is eljön a temetésre, itt lesz például Heinz Fischer osztrák államfő is. Áder János köztársasági elnök és felesége, Herczegh Anita magánemberként vesz részt a temetésen - ezt Altorjai Anita, a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtófőnöke közölte. 

Boross Péter volt kormányfő egy interjúban jelezte, hogy szintén részt vesz a szertartáson: „A halál misztériuma megköveteli, hogy egy főhajtásra megjelenjek" - nyilatkozta.

Nem mondhatnak beszédet

A volt államfő a végakaratában rendelkezett arról, hogy ne a Fiumei úti Nemzet Sírkertben, hanem Óbudán temessék el, és a szertartáson ne mondjanak beszédet a kormány és az Országgyűlés jelenlegi vezetői, és Áder János jelenlegi köztársasági elnök sem. 

FOTÓ: TÓTH GERGŐ/Népszava

FOTÓ: TÓTH GERGŐ/Népszava

Szakított a hagyományokkal

A temetés azért is rendhagyó lesz, mert Göncz Árpád a végakaratában úgy rendelkezett, nem kér a katonai tiszteletadásból és díszsortűzből sem. Ez mint a hadsereg egykori főparancsnokának járt volna. Ha egy volt államfőt nem az állami protokoll szerint temetnek el, az szakítás a hagyományokkal. A 2011-ben meghalt Mádlt egyik utóda, Schmitt Pál, az idén nyáron Szabad Györgyöt pedig Áder János köztársasági elnök búcsúztatta. A közszolgálati tévé mindkét temetést élőben közvetítette.

A Gönczhöz korábban közelálló Vásárhelyi Mária nem is titkolja, hogy szerinte politikai okai vannak az állami temetés elutasításának: "Nemcsak az élete, hanem a végakarata és ennek beteljesülése is példaként szolgál az egyén méltóságának megőrzésére, arra hogy nem kell elveinket feladva a hatalmi önkény előtt meghajolni.” – hangsúlyozta a Népszavának.

Egy szál virág elég

A temetést a Duna televízió közvetíti. A család azt kéri, hogy a búcsúzók csak egy-egy szál virággal róják le kegyeletüket, a koszorúra szánt összeggel pedig a Kézenfogva Alapítványt támogassák.

Göncz Árpádot 25 éve, 1990. augusztus 3-án választotta az Országgyűlés köztársasági elnökké, ezzel ő lett a rendszerváltozás utáni Magyarország első államfője.

A pénteki brit sajtó szerint a brit és az amerikai hírszerzés olyan adatokhoz jutott, amelyek egyértelműen arra vallanak, hogy pokolgépes merénylet okozta a múlt szombaton Egyiptomban lezuhant orosz repülőgép katasztrófáját.