MSZP;gázszolgáltatás;

- Gázdrágító nyerészkedés

Az olcsó gáz négyötöd részét éveken keresztül átadták egy offshore cégcsoportnak, amelynek tulajdonosa szoros kapcsolatban van Orbán Viktor miniszterelnökkel - erről beszélt csütörtöki sajtótájékoztatóján Tóth Bertalan. Az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese álláspontja szerint a kormány tízszázalékos rezsicsökkentést lopott el az emberektől 2011 óta. 

Az országgyűlési képviselők kijelentette: a magyar állami gázforgalmazó mesterségesen magasan tartotta a gázárakat. Hiába csökkent szinte a felére lassan egy éve a földgáz ára, a Fidesz mégis a mai napig ugyanannyiért adja a földgázt, a távhőt és az áramot, mintha az energiapiacon nem lett volna semmilyen árcsökkentés. A politikus emlékeztetett arra is, hogy a kormány 2011-ben különleges jogokat adott az állami Magyar Villamos Művek (MVM) egyik leányvállalatának, az MVMP-nek arra, hogy az Ausztriában elérhető olcsóbb földgázt a magyar piacra juttassa, és a hazai földgázárakat letörje.

Tóth Bertalan úgy fogalmazott, hogy ez volt a nagy gázmutyi első felvonása, melynek során 2011 és 2014 között az állami cég 1,4 milliárd forintot keresett, az offshore cég pedig több mint 70 milliárdot.

A második felvonást még botrányosabbnak nevezte, mint mondta, ez a „gázdrágító nyerészkedés”. Ezt a következtetést abból vonta le, hogy az MVMP hosszas küzdelem után végül kénytelen volt átadni azokat a szerződéseket, amelyekből kiderült, milyen áron tudtak földgázt vásárolni a Nyugat-Európában. Ezekben az állt, hogy a cég átlagosan köbméterenként 4,5-17 forinttal olcsóbban tudott földgázt beszerezni a saját értékesítési portfóliója számára, mint amennyiért a fideszes offshore cégcsoport földgázát segítette a magyar piacra. Számításai szerint így az MVMP a drágább földgázt segítette a magyar piacra, és ezzel beszerzési oldalon 50-60 milliárd forint árelőnyről mondott le, amivel mesterségesen magasan tartotta a magyar gázárakat.

A szocialisták azt javasolják, hogy az átlagfogyasztás mértékéig 20 százalékkal csökkenjenek a lakossági gázszámlák, illetve ugyancsak az átlagfogyasztásig 10 százalékkal mérséklődjenek a lakossági áramszámlák, és a távhődíjat szintén 10 százalékkal javasoljuk mérsékelni – mondta.

Ugyanakkor azt is jelezte, hogy a gázdrágító nyerészkedés szereplőit felelősségre kell vonni: Németh Lászlónét, aki miniszterként az MVM feletti tulajdonosi jogokat gyakorolta és a gázdrágító szabályozást megalkotta és az MVM Zrt. és az MVMP akkori menedzsmentjét, mivel ők mondtak le a társaságcsoport számára elérhető százmilliárdos nagyságrendű előnyökről és közreműködtek a magyar gázfogyasztó emberek megkárosításában.

A sajtótájékoztató végén Tóth Bertalan közölte, hogy a MET Zrt. pert indított ellene, amiért nyilvánosságra hozta a gázdrágító nyerészkedéssel kapcsolatos szerződéseket. Természetesen állok a polgári per elébe és a nálam lévő szerződések alapján be fogom bizonyítani, hogy igazam van, vagyis minden állítás, amit a MET Zrt.-vel kapcsolatban mondtam, helytálló – jelentette ki a politikus.

A kormány konszolidálta a magyar gazdaságot, és ennek is köszönhető a kereskedelmi forgalom és a fogyasztás folyamatos bővülése - állította Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter az Európai Kereskedelmi Nap rendezvényén beszélt. Ugyanakkor a jelenlévő szakmai szervezetek képviselői inkább azon háborogtak, hogy megkérdezésük nélkül dönthet majd az Országgyűlés arról, hogy a 400 négyzetméternél nagyobb élelmiszer kiskereskedelmi üzleteben 70 négyzetméterenként kötelező lenne egy munkavállalót foglalkoztatni.