Románia;Victor Ponta;Klaus Johannis;

- Az utcával is konzultál a román elnök

Mélyül a román politikai válság, Victor Ponta lemondása ellenére tovább tüntetnek a romániai – főképp erdélyi - városok utcáin. A demonstrációk résztvevői már a parlament feloszlatását és a politikai elit teljes cseréjét, követelik, miközben Klaus Johannis államfő és a pártok megkezdték tegnap az új kormány létrehozását célzó konzultációkat.

Szerdán este, Ponta lemondása után, Bukarestben újra több tízezren vonultak ki, Temesváron hét, Kolozsváron négy, Brassóban és Nagyszebenben három, a dél-romániai Craiovában pedig kétezren tiltakoztak. A bukaresti tüntetők jelezték, addig folytatják demonstrációikat, amíg el nem érik céljukat. A minden pártot elutasító civil mozgalom főképp a közösségi hálók segítségével szerveződik, és mindeddig sikeres. Első alkalommal ilyen nagyméretű, internetes segítséggel villámgyorsan létrejött megmozdulásra tavaly év végén, az elnökválasztási kampány véghajrájában került sor és segítette győzelemre Klaus Johannist.

Az államfő mielőtt megkezdet volna a konzultációkat a pártokkal, sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a civil társadalommal is konzultálni fog és figyelembe veszi az utca kéréseit. Elmondta, figyelemmel kísérte az elmúlt napok demonstrációit és nagyon elégedett, hogy azok békés, erőszakmentes megmozdulások voltak. „Láttalak, hallottalak benneteket, számon fogom tartani követeléseiteket” üzente Johannis, hangsúlyozva, hogy nemcsak a pártok, hanem a civil társadalom képviselőivel is konzultálni fog az elkövetkezőkben. Arról, hogy ezt pontosan milyen formában teszi meg, kit-mit fed a „civil társadalom képviselői”, nem beszélt. Első döntése alátámasztani látszik ígéretét. Már az ügyvivő kabinet élére sem fogadta el a lemondott a szociáldemokraták által javasolt védelmi minisztert, a szociáldemokrata politikus Mircea Dusat, hanem a Ponta-kabinet oktatásügyi miniszterét, Sorin Cîmpeanut nevezte ki ügyvezető kormányfőnek, aki nem tagja egyetlen pártnak sem.

Az ügyvivő kormány az alkotmány szerint 45 napig maradhat hivatalban. Johannisnak két napos konzultáció után meg kell neveznie, kit bíz meg a kormányalakítással. Előrehozott választásra akkor kerülhet sor, ha a parlament kétszer leszavazza az elnök jelöltjét. Erre viszont minden esély megvan, mert Johannis hivatalba lépése óta „saját”, liberális kormányt szeretne, a parlamenti többséggel rendelkező baloldali kormánykoalíció viszont más miniszterelnökkel folytatná. A liberálisok leginkább előrehozott választást sürgetnek, mert népszerűségük alapján megnyerhetik azt, a tüntetők pedig szakértői kormányt követelnek.

Átalakítja kormányát Arszenyij Jacenyuk. Az ukrán miniszterelnök erről maga beszélt a brüsszeli Politicioban tegnap megjelent interjúban.