Victor Ponta román miniszterelnök szerda délelőtt bejelentette lemondását. Döntését a 32 halálos áldozatot követelő bukaresti tűzvész miatt érzett felelősségével indokolta. Legitim elvárás a társadalom részéről, hogy a pénteki tűzeset miatt a szórakozóhely tulajdonosain túl mások is vállalják a felelősséget, mondta. „Nagy hiba lenne a részemről, ha figyelmen kívül hagynám ezt az elvárást. Nem is lenne korrekt, ha a felelősséget másokra hárítanám: a helyszínre kiszállt emberekre, polgármesterekre, államtitkárokra. Készen állok megtenni a gesztust, amelyet a társadalom jelentős része vár” – fogalmazott Ponta.
A szociáldemokraták (PSD) elnöke, Liviu Dragnea, aki Ponta korrupciós botránya után vette át a párt vezetését, a koalíciós partner UNPR-re hárította a felelősséget. Az UNPR vezetője, Gabriel Oprea miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter lemondását ugyanis hetek óta követelték az ellenzéki pártok és kisebb tüntetések is voltak e célból, azért mert a politikus kíséretében lévő egyik motoros rendőr október közepén halálos balesetet szenvedett. A vádak szerint Oprea túl gyakran és indokolatlanul használt felvezetést. A lemondását megtagadta, bár a nagyobbik koalíciós társ akkor is egyértelművé tette, hogy ezt tartaná helyesnek.
A szocialista pártelnök szerdán egyenesen úgy fogalmazott, hogy Ponta azért teszi meg e lépést, mert Oprea nem vállalta a felelősséget a motoros rendőr haláláért, mint ahogy nem vállalta a felelősséget a főváros negyedik kerületi UNPR-s polgármestere, Cristian Popescu Piedone sem (a tragikus diszkótűz a negyedik kerületben történt). A nap folyamán a polgármester is bejelentette lemondását.
Ponta kijelölte az ügyvivő kormányfőt, Mircea Dusa hadügyminiszter személyében, Dragnea pedig jelezte, a PSD új miniszterelnökkel ugyan, de folytatná, hiszen megvan az ehhez szükséges parlamenti többsége. A legnagyobb ellenzéki erő, a Nemzeti Liberális Párt előrehozott választást akar. Ma megkezdődnek az egyeztetések. Klaus Johannis államfő sorra tárgyal majd a parlamenti pártokkal, ezt követően kell valakit megbíznia a kormányalakítással. Semmi sem kötelezi arra, hogy a többségből jelöljön. Ha a parlament kétszer leszavazza a felkért kormányfőt és csapatát, az államfő feloszlathatja a parlamentet és előrehozott választást írhat ki.
A diákszervezetek a tüntetések folytatását és szakértői kormány felállítását szorgalmazzák.