baleset;repülőgép-szerencsétlenség;orosz repülőgép;Juba repülőtér;

- Újabb orosz gép zuhant le

Újabb orosz repülőgép szenvedett balesetet, ezúttal Dél-Szudánban. Az Antonov-12-es szállítógép felszállás után nem sokkal zuhant le Juba repülőtere közelében, 15 ember életét veszítette, hárman túlélték a katasztrófát. A szombaton szerencsétlenül járt orosz Airbus A321-es lezuhanásának okait továbbra is vizsgálják. Az Iszlám Állam terrorszervezet azt állítja, be tudják bizonyítani, hogy ők lőtték le az utasszállítót.

Az első hírek arról szóltak, hogy több mint negyvenen utaztak az orosz gyártmányú Antonov-12-es szállítógépen. A CNN-nek egy dél-szudáni elnöki szóvivő ugyanakkor azt erősítette meg, hogy 12 dél-szudáni utas és hat fős legénység repült a géppel, a személyzet tagjai közül egy orosz, öt örmény állampolgár volt. Két dél-szudáni állampolgár és egy csecsemő túlélte a balesetet. A Reutersnek egy szemtanú azt állította, 41 letakart holttestet látott a baleset helyszínén, egy rendőrtiszt szintén úgy nyilatkozott, hogy 41-en haltak meg. Elképzelhető, hogy a zuhanáskor a földön is estek áldozatok.

Ateny Wek Ateny elnöki szóvivő tájékoztatása szerint a motor meghibásodása okozhatta a katasztrófát, de jelezte, hogy ezt hivatalosan még nem erősítheti meg. Egy szemtanú arról számolt be, hogy a repülő egyik motorja leállt, mielőtt a gép a földbe csapódott volna. A baleset helyi idő szerint reggel 9-kor történt, a gép a Fehér Nílus közelében, Juba nemzetközi repülőterétől alig 800 méterre zuhant le. A roncsok a folyóparton fekszenek. A repülő élelmiszert szállított, Dél-Szudán északi részére, Paloichba tartott. Az Antonov-12-est Tadzsikisztánban jegyezték be. A BBC úgy értesült, a gépet még a Szovjetunióban gyártották, 1971 óta repül, az Antonov cég jelenleg ukrán állami tulajdonban van. A Reuters szerint a dél-szudáni központú Allied Services Ltd. szállítmányozási cég üzemeltette a repülőt.

Újabb részletek kerültek nyilvánosságra a Sínai-félszigeten szombaton lezuhant orosz gép tragédiájával kapcsolatosan. A Metrojet légitársaság Airbus A321-ese Sharm el Sejkből Szentpétervárra tartott, a felszállás után 23 perccel tűnt el a radarképernyőről. A gépen 217 utas és hét fős személyzet tartózkodott, senki nem élte túl a katasztrófát. A Russia 24 orosz állami csatorna értesülése szerint a repülő farokrészét mintegy 5 kilométer távolságra találták meg a roncs többi részétől, s a maradványok nem mutatják robbanás vagy tűz nyomait. Egy amerikai szakértő, Mary Schiavo szerint mindez megerősíti a gyanút, hogy nem megfelelően végezték a helyreállítást a repülő 2001-es kairói balesete után. Az Airbusnak egy felszállásnál sérült meg a farokrésze, három hónapig tartott a javítása.

Orosz szakértők mintegy 30 négyzetkilométernyi területet fésültek át a Sínai-félszigeten roncsok és a még hiányzó holttestek után kutatva. A vizsgálatot szerdán 40 négyzetkilométerre terjesztették ki. A hegyes, sivatagos térséget drónokkal is pásztázzák. Tegnap nem találtak újabb tetemeket. Vlagyimir Puskov, a rendkívüli helyzetek minisztériumának tárcavezetője azt ígérte, méterről-méterre átkutatják a terepet, s nem hagyják abba, ameddig valamennyi áldozat maradványait meg nem találják. Több mint 140 holttestet szállítottak Szentpétervárra, 33 áldozat személyazonosságát sikerült megállapítani. Egy áldozat holttestét már kiadták a hozzátartozóknak. Legtöbb esetben DNS-vizsgálatra lesz szükség, a minták egy részét Moszkvába küldték, hogy felgyorsítsák az azonosítást. A TASZSZ hírügynökség szerint a tetemeken nem találtak robbanásra utaló nyomokat.

Az Iszlám Állam (IS) újabb hangüzenetben azt közölte, hamarosan elárulják, milyen módszerrel lőtték le a gépet, az egyiptomi hatóságok azonban kétségbe vonták a terrorszervezet állítását. Egyiptomi, orosz, francia és ír szakértők bevonásával továbbra is folyik a fekete dobozok tartalmának elemzése, de hivatalosan még semmit nem közöltek. Az al-Maszri al-Jóm egyiptomi napilap bírósági forrásokra hivatkozva tegnap azt állította, a fekete dobozok vizsgálata arra utal, hogy robbanás történt a repülő hajtóművében.

Klaus Iohannis román államfő szerint Victor Ponta kormányfő megkésve, csak azután szánta rá magát a lemondásra, hogy emberek haltak meg Bukarestben.